NAO Robot’tan Dansın Evrimi

     Aşağıdaki videodan izleyeceğiniz NAO ismi verilen robot hareket ve denge kabiliyeti en gelişmiş robotlardan birisi. Daha önceden; dövüşürken, güreşirken ve futbol oynarken gördüğümüz NAO robot bu sefer dans ediyor.

    Aldebaran Robotics tarafından geliştirilen NAO robot en gelişmiş insansı robotlardan birisi. Karar verme becerisi ASIMO kadar gelişmiş olmasa bile denge ve hız konusunda ASIMO'dan oldukça üstün olduğu ortada. Robot üzerine yüklenen yazılım sayesinde gelen müziği hafızasında olanla karşılaştırıyor ve ritme uygun olarak yine yazılımlara uygun biçimde hareket etmeye başlıyor. Özellikle dans sırasında dengesini koruyabilmesi üzerinde ne kadar emek harcandığının net kanıtı.

     Robot üzerinde bir Intel Atom işlemcisi taşıyor ve "doğal insan raflekslerine sahip" sloganı ile tanıtılıyor. Robot GNU/Linux işletim sistemiyle çalışıyor. Robotun teknik detaylarını içeren dosyayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Videonun 720p ve 1080p seçenekleri bulunmakta.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.