Myo

Myo     Oyunların içine bizzat girebileceğiniz, birkaç el hamlesi ile bilgisayarı kontrol edebileceğiniz birçok farklı teknoloji geliştirildi bunlardan biri ise bu yazımızda inceleyeceğimiz "Myo". (Soldaki resimde Myo bileklikleri.)

     Myo, bileklere takılarak kullanılıyor. İki bileğe birden takılan Myo komutları gönderirken bilek hareketlerinizin sesini dinleyip yorumlayarak hangi komutu verdiğinizi çözümlüyor.

     Myo şu anda satışta. ThalmicLabs tarafından geliştirilen Myo bileğinize takılıyor ve çeşitli kas hareketlerinizi dinleyerek komut alabiliyor. Yani önceden kas hareketlerinizi dinlettiğiniz bir Myo belirlediğiniz komutları aynı kas hareketini yaparak bilgisayara yolluyor ve isteğinizi yapabiliyor.

     Proje aslında çok yeni sayılmaz, bundan önce bileğe takılan mini lazer projeksiyonla kola yansıtılan ışıklara tokunarak oluşan ses farklılıklarını algılayan sistem telefon olarak kullanılmıştı fakat Myo yu bu teknolojiden üstün kılan özelliği pratikliği ve uyumluluğu.

     Aşağıdaki videoda Myo ve Oculus Rift ikilisinin birlikte kullanıldığı videoyu izleyebilirsiniz. Myo aracılığı ile oyuna el hareketleri ile bağlanan kullanıcılar, Oculus Rift'in verdiği oradaymış hissi ile oyuncuların daha gerçekçi oyun deneyimine sahip olmalarını sağlayabiliyor.

     Aşağıdaki videodan ise Myo nun günlük yaşamda ve iş yaşamında ne gibi pratiklikler sağlayabileceği gösteriliyor. Şu an satışta olan Myo nun alternatif markalarının da çıkacağı düşünüşürse yaptığı işe göre aslında düşük sayılabilecek fiyatı olan bu birimin yakında herkesin alabileceği ücrette raflara inmesi kaçınılmaz görünüyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.