Mini Jet Motoru Yapımı (Jet Motoru Nasıl Yapılır ?)

Jet motorunu yapabilmeniz için öncelikle yaklaşık 50cm kesintisiz tüp bulmanız gerekir. Bu tüp plastik, kağıt ya da cam olamaz, metal olmalıdır. Aşağıda göründüğü gibi tüpün başına havayı içeriye itecek şekilde güçlü fan yerleştirilmelidir. Düzeneğin ortalarına yakıt fışkırtan uçlar ve biraz ilersine bujiler yerleştirilmelidir. Ayrıca jet motorunun diğer adı “tepkili motor” dur. Aşağıdan bir jet motorunun iç yapısını en kabataslak hali ile inceleyebilirsiniz.

   

Aşağıdaki çizimde ise turbo jet motoru  (üstte)  iç yapısını ve ramjet (altta) iç yapısını görebilirsiniz. İkisi arasındaki fark turbo jet kalkış için kullanılabilir fakat ramjet bir uçağı kaldıramaz. Bunun sebebi ramjet in ağız kısmından yeterince hava girmesi için yeterince hızlı hareket etmesi gerekir, turbo jet ise dışardan havayı tribünleri yardımıyla almaktadır.

     Jet Motorunun Çalışması:

Jet motoru çalışması için bol havaya ihtiyaç duyar. İlk kalkışta hava bulamayacağı için havayı türbin ile içine alır. Türbin havayı hızlandırıp basınç oluşturur ve jet yakıtının itişine yön verir. Hızlandırılmış hava üzerine pompalar aracılığı ile yakıt sıkılır ve ilk yanma başlaması için bujiler ateşlenir. Isınan yüksek basınçlı hava en kolay yol olan arka kapıdan çıkacağı için ileriye doğru itme kazanılır.

Günümüzde uçaklarda kullanılan jet motorlarının faydalı bir özellikleri daha vardır. Havayı içeri çeken türbinin şaft çubuğu yanma odasının çıkış ucunda başka bir pervaneye bağlanır. Jet itişi bu pervanenin daha hızlı dönmesini sağlar, şafta bağlı hava çeken türbin daha hızlı döner ve içeri çekilen hava miktarı artar. Böylece jet motorundan en büyük verim alınmış olur.

     Yukarıdaki videoda gördüğünüz jet motoru kullanılarak yapılmış bir model uçaktır. Bu tür hızlı model uçaklar özel bir yazılımla beraber uçurulur, eğer uçağın kontrolör ile iletişimi bir şekilde kesilecek olursa uçak sinyal alamadığı durum için geldiği yönün tam tersine dönüş yaparak ilerler, eğer sinyal zayıflar ise sinyalin güçlü olduğu yöne doğru hareket eder. Fakat yeni tip olmayan model uçaklarda kontrolör sinyali olmadığı sürece uçağın motoruna benzin aktarılamıyordu.

Dikkat! Eğer deneyi gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka güvenlik önlemlerinizi alınız. 18 yaşından küçük olanların deneyi yanlarında bir yetişkin olmadan gerçekleştiremezler.

Gözlerinizi KoruyunuzKulaklarınızı KoruyunuzSolunum Yollarınızı KoruyunuzEllerinizi Koruyunuz18

aunl Tarafından Yazılmıştır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.