Mini Jet Motoru Yapımı (Jet Motoru Nasıl Yapılır ?)

Jet motorunu yapabilmeniz için öncelikle yaklaşık 50cm kesintisiz tüp bulmanız gerekir. Bu tüp plastik, kağıt ya da cam olamaz, metal olmalıdır. Aşağıda göründüğü gibi tüpün başına havayı içeriye itecek şekilde güçlü fan yerleştirilmelidir. Düzeneğin ortalarına yakıt fışkırtan uçlar ve biraz ilersine bujiler yerleştirilmelidir. Ayrıca jet motorunun diğer adı “tepkili motor” dur. Aşağıdan bir jet motorunun iç yapısını en kabataslak hali ile inceleyebilirsiniz.

   

Aşağıdaki çizimde ise turbo jet motoru  (üstte)  iç yapısını ve ramjet (altta) iç yapısını görebilirsiniz. İkisi arasındaki fark turbo jet kalkış için kullanılabilir fakat ramjet bir uçağı kaldıramaz. Bunun sebebi ramjet in ağız kısmından yeterince hava girmesi için yeterince hızlı hareket etmesi gerekir, turbo jet ise dışardan havayı tribünleri yardımıyla almaktadır.

     Jet Motorunun Çalışması:

Jet motoru çalışması için bol havaya ihtiyaç duyar. İlk kalkışta hava bulamayacağı için havayı türbin ile içine alır. Türbin havayı hızlandırıp basınç oluşturur ve jet yakıtının itişine yön verir. Hızlandırılmış hava üzerine pompalar aracılığı ile yakıt sıkılır ve ilk yanma başlaması için bujiler ateşlenir. Isınan yüksek basınçlı hava en kolay yol olan arka kapıdan çıkacağı için ileriye doğru itme kazanılır.

Günümüzde uçaklarda kullanılan jet motorlarının faydalı bir özellikleri daha vardır. Havayı içeri çeken türbinin şaft çubuğu yanma odasının çıkış ucunda başka bir pervaneye bağlanır. Jet itişi bu pervanenin daha hızlı dönmesini sağlar, şafta bağlı hava çeken türbin daha hızlı döner ve içeri çekilen hava miktarı artar. Böylece jet motorundan en büyük verim alınmış olur.

     Yukarıdaki videoda gördüğünüz jet motoru kullanılarak yapılmış bir model uçaktır. Bu tür hızlı model uçaklar özel bir yazılımla beraber uçurulur, eğer uçağın kontrolör ile iletişimi bir şekilde kesilecek olursa uçak sinyal alamadığı durum için geldiği yönün tam tersine dönüş yaparak ilerler, eğer sinyal zayıflar ise sinyalin güçlü olduğu yöne doğru hareket eder. Fakat yeni tip olmayan model uçaklarda kontrolör sinyali olmadığı sürece uçağın motoruna benzin aktarılamıyordu.

Dikkat! Eğer deneyi gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka güvenlik önlemlerinizi alınız. 18 yaşından küçük olanların deneyi yanlarında bir yetişkin olmadan gerçekleştiremezler.

Gözlerinizi KoruyunuzKulaklarınızı KoruyunuzSolunum Yollarınızı KoruyunuzEllerinizi Koruyunuz18

aunl Tarafından Yazılmıştır.

Avatar

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.

Mini Jet Motoru Yapımı (Jet Motoru Nasıl Yapılır ?)” için 17 yorum

 • Avatar
  30 Mayıs 2014 tarihinde, saat 11:53
  Permalink

  Adım Cumhur Güvenc, 1994 den beri jet motoru tasarımı ve imalatı yapıyorum, youtube de
  cumhur guvenc jet motoru yazarsanız çalışmalarımı ve çalıştırılmasını görebilirsiniz. face de gaz turbinli jet motorları adı altında sayfam var. oradan takip edebilirsiniz.

 • Avatar
  16 Şubat 2014 tarihinde, saat 16:13
  Permalink

  Güzel anlatım elinize sağlık / bende böyle bi jet yapma istiyorum ama pek bişe bilmiyorum baa yardımcı olursanız sevinirim şöyle diyeyim jet motorlarını oku araştır ne tür malzemeler kullanılır felan gibi ben tek başıma bir şey araştırıp yapamıyorum birsinin bana öğretmenlik yapması gibi bişey istiyorum lütfen dalga geçecek hareketler hakaretler yapmayın bilmemek ayıp deil öğrememk ayıp demiş atalarımız…

 • Avatar
  03 Kasım 2013 tarihinde, saat 01:00
  Permalink

  Ben senin O 5000 TL dediğin motoru 250 TL kralını yaparım.. lazım olursa bana ulaşın. alper_arkas@hotmail.com

 • Avatar
  23 Eylül 2013 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Paylaşım için teşekkürler.Yararlı bilgiler vermişsiniz.Model jet motoru üzerine araştırmalar yapan bu işi hem hobi hemde ticari amaçlı yapmayı düşünen birisiyim,önceliğim bir jetcat satın alıp yol haritamı ona göre çizmeyi düşünüyorum umarım başarılı olabilirim :)

 • Avatar
  11 Eylül 2013 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  ben atolyede labovatuvar destekli parça sıkıntısı olmadan yapmayı denedim ve yaptım çokta yüklü bir paraya gerek yok toplam 1000 2000 tl arası yapılabilir videoda kullanılan motor jetcat firmasının ürettiği motordur 15 kg kadar itme gücü verir yanlış hatırlamıyorsam 5000 tl civarı bir fiyatı vardı . :D

 • Avatar
  29 Ağustos 2013 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  videodaki motor yapımı anlatılan motor değildir bu anlatılan motoru yaparsanız herhangi bir itme kuvveti alamassınız videodaki motoru ise yapabileceğinizi sanmıyorum çünkü çok iyi bir cnc tezgahınız olmalı ve bunun yanında bir çok parça almanız gerekir bazı parçalarını hazır almanız gerekir ve motorun bütün planlarını edinmelisiniz yapmak isteyen varsa bunun için yüklü bir miktar para ayırmalı

  • Avatar
   30 Ağustos 2013 tarihinde, saat 07:41
   Permalink

   Merhaba, videoda motor yapımı anlatılmamaktadır, sadece jet motoru ile yapılmış bir model uçağın uçuş gösterisi yer almaktadır. Jet motoru yapımının anlatıldığı kısım üstte bulunan bölümdür. Bu anlatımı ben yapmıştım çok önceden ve denedim çalışıyor :) Bu tür deneyleri genellikle mucitlik merakı olan çocuklar denediği için tehlikeli olabilir diyerek ayrıntı vermedim. Fakat dikkatli olunursa biraz daha detay verebilirim. Ben iki tane mutfak tipi çakmak kullanmıştım ateşleme sistemi için ve daha dar olduğu için enerji içeceği kutusu. Mutfak tipi çakmak kullanmamın sebebi gaz borusunun uzun olması. İki gaz borusunu kutunun içine birbirlerine 90 derecelik açı olacak şekilde yerleştirdim. (Eğer 180 dereceye yerleştirseydim birbirlerine ateş püskürteceklerdi.) Gaz salınım bölümlerini bir redüktörlü motor ile kontrol ettim, çünkü bu bölümler çok sert, büyük güç gerekiyor gazı vermek için. Ateşleme sistemini ise saniyede10 defa ark atan bir bobin devresi kurarak hallettim çünkü rüzgardan dolayı gaz neredeyse alev almadan sönüyordu, bu şekilde olunca biriken gaz patlayıp sürekli bir ateş oluşumu sağladı. Aslında çakmak gazı çok güçlü bir itiş sağlamıyor fakat sonuçta az da olsa havayı genleştirdiği için itiş sağlıyor. Fan olarak bilgisayar fanın üzerine bir demir ile uzatılmış başka bir fan bağladım. İkinci fan ortadan bilgisayar fanına bağlı ama patlama odası bu iki fan arasında kalıyor. Önce elektriği verip fanı çalıştırıyorsunuz sonra bujileri açıyorsunuz en sona ise gazı veriyorsunuz. Jet motoru bağlı olduğu sistemde item sağlıyor. Çekme gücünü bir dinamometre ile test etme imkanım olmadı fakat 250gr bir çekiş sağladığımı düşünüyorum bu da içecek kutusu ile yapılmış bir motor için yeterli sanırım. :)

 • Avatar
  27 Haziran 2013 tarihinde, saat 14:20
  Permalink

  herşey tamam da depoyu nereye koyacağız gösterdiğiniz roket motoru ne kadar ağırlık taşır hangi yakıtı kullanalım :D

  • Avatar
   02 Temmuz 2013 tarihinde, saat 07:03
   Permalink

   Burada sadece motorun nasıl yapıldığını anlattık diğer tasarımlar size ait. Örenğin bir otomobilin motorunun yapılışını göstermemiz onu aracın önüne mi yoksa arkasına mı koymanız gerektiğini söylememizi gerektirmez.

   Tabi yardım istiyorsanız sorun değil, motor itici olduğu için en arkaya yerleştirmeniz gerekir. Yakıt olarak jet yakıtı bulamayacağınıza ve kendi imkanlarınızla yakamayacağınıza göre benzin kullanmanızı öneririz fakat benzinin enjeksiyonunda korumalı olan gerçek enjeksiyon sistemi kullanmazsanız ölümcül tehlikelere yol açabileceğini söylememiz gerekir. Depoyu jet motoruna olabildiğince uzağa monteleyin çünkü benzin kolay alev alan bir maddedir. Taşıyacağı ağırlık ise yaptığınız motorda kullanacağınız fana, yakıta, turbo mu yoksa ramjet mi olduğuna, tünelin çapına… vb. durumlara göre değişiklik gösterir.

 • Avatar
  21 Mayıs 2013 tarihinde, saat 17:59
  Permalink

  Videoda göründüğü kadar jet motor 30 cm civarında. Bu motorun itme gücü ne kadardır acaba. O kadar küçük ebatta bir jet motorunu yapmak mümkün mü kısıtlı teknolojimize rağmen. :)