Mıknatıslarla Yapılmış İlginç Bir Oyuncak

     2012 yılında patenti alınan bu "buluş" ev tipi mucitlerin oldukça ilgisini çekecek gibi duruyor. Oldukça basit bir sisteme sahip olan oyuncağın tanıtımındaki ayrıntılı anlatım oyuncağa bilimsel bir hava katmış. Videonun başlığı ise "Mıknatıslarla İnanılmaz Buluş" olarak atılmış.

     Sistemin çalışma şekli ise oldukça basit. Neodymium mıknatıslarla kurulan bu sistemde iç içe geçmiş iki farklı mıknatısların ters kutuplar dahilinde yan yana eklenmesi sonucunda başka bir mıknatısı kendisine sabitlemesi söz konusu. Kısacası sisteme yaklaşan mıknatıs sisteme temas etmeden ve sistemden uzaklaşmadan sistemi takip ediyor. Videoda ise "aynı sistem büyük olarak yapılırsa filmlerde gördüğümüz gibi araçlar yapabiliriz" şeklinde ifadeler geçiyor.

     Ortasında bir adet büyük ve kenarlarında altı adet küçük delik bulunan bir plastiğe küçük mıknatısları bir yöne, büyük tek mıknatısı tersi yönde yerleştirmeniz yeterli. Sonuç olarak yaklaşan bir mıknatısın dokunmadan yanında kalma tepkisi verdiği bu sistem ortaya çıkıyor.

     "Buluş" olarak nitelenen bu sistem ticari amaç güdülerek tanıtılıyor çünkü üzerinde 7 delik ve 7 mıknatıs olan bu sistem, ürünün resmi web sayfasında oldukça yüksek bir fiyata satılıyor. Zira çok önemli bir buluş olsaydı muhtemelen tanıtılmaz 3. dünya savaşında karşımıza çıkardı. Sonuçta mıknatıs kullanarak yapılan buluşların %99 u aslında mıknatısları üretmek için harcanan enerjinin, mıknatıstan sağlayacağımız enerjiden birkaç kat fazla olduğu ilkesi göz ardı edilerek yapılmıştır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.