Mıknatıs Nasıl Demanyetize Edilir?

     Merak Ettikleriniz: "Merhaba, ben bir mıknatısın manyetiklik özelliği kaldırılır mı bunu merak ediyorum. Eğer kaldırılırsa nasıl yapabilirim? Teşekkürler."

     Manyetik olan tüm maddeler demanyetize olabilir. Öncelikle buraya tıklayarak mıknatıslar hakkında detaylı bilgi almanızda fayda olacaktır.

     Mıknatıslık özelliği gösteren maddelerin manyetik özelliklerini kaybetmesi için birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemleri aşağıdan görebilirsiniz.

  1. Mıknatısınızı kırmayacak şekilde demir parçası ya da başka bir mıknatıs ile sürekli çarpıştırın. Bir süre sonra manyetik alanı azalır ama bu yöntem tamamen demanyetizasyon için işe yaramaz.
  2. Mıknatısınızı yüksek manyetik alan içinde süratli şekilde hareket ettirin. Bunun için yüksek manyetik alan üreten bir bobini kullanmanız yeterli olabilir. Fakat bu yöntemde tam demanyetizasyonu sağlamaz.
  3. En bilimsel ve bu işi için en doğru yöntem mıknatısı ısıtmaktır. Mıknatıslar küri (curie) sıcaklıklarına ısıtıldıkları zaman demanyetize olurlar. Elinizdeki mıknatısın küri sıcaklığını öğrenmek için buraya tıklayınız ve tablodan inceleyiniz.

aunl

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.