Merak Ettikleriniz: Yağ Asitleri Neden Lenf Sisteminde Taşınır?

Merak Ettikleriniz: Yağ asitleri neden kan kılcallarından değil de lenf kılcallarından taşınıyor ve şilomikronlara donüştürülüyor? -Tuğçe Sevil

Bunun tarafınızca anlaşılmama nedeni, işlem sırasını yanlış biliyor olmanız olabilir. Çünkü soruda “lenf kılcallarından taşınıyor ve şilomikronlara donüştürülüyor” ifadesini kullanmışsınız. Asıl soru cümlesi şu olmalıydı: “şilomikronlara donüştürülüyor ve lenf kılcallarından taşınıyor”

Bu konuda internette yayılan Türkçe bilgilerin incelediğimiz kadarıyla tümünde hata var. Şilomikronlar iddia edildiği gibi lenf kılcallarına VERİLMEZLER, lenf damarları tarafından alınırlar.

Aslında gerçekte olan ve sorunuzun cevabı: Lenf kılcal damarlarının madde giriş açıklıkları, kan kılcal damarlarının açıklıklarından daha büyük olduğu için şilomikronla lenf kılcalları tarafından alınırlar. Yani vücudumuz bunu aktif bilinçle yapmıyor, evrimsel kümülatif bilinçle yapıyor.

Muhtemel merak: “Neden yağ asitleri olarak kalıp kılcal damarlar tarafından emilmiyor da şilomikrona dönüşüp kılcal damara giremez hale geliyor?”

Bunu denememiz çok zor. Muhtemelen denersek kobay kişi ölecektir. Çünkü yağ asitlerinin emilir emilmez kullanılması vücudu bu şekilde çalışan atalarımızda muhtemelen ölüme yol açtı ve bu atalarımız şu an doğal seçilim tarafından yok edildi. Olması gereken nokta: Yağ asitleri lenf sistemine girip HDL üretimine katılacak ve sol köprücük altı toplar damarı ile bu şekilde kana karışacak.

Detaylar

Şilomikron yağ asitlerinin birbirine tutunarak oluşturduğu gerçekten çok büyük lipoproteinlerdir. Birleşme işlemi emilimin hemen ardından bağırsak villusları içersinde olacaktır. Birleşme işleminden sonra bağırsağın içini örümcek ağı gibi sarmış kan ve lenf sistemi damarları içersinden (basitçe anlatmak gerekirse) kapısından geçebileceği boyutta olan lenf sistemi damarlarına düşecektir. Lenf sisteminde taşınması esnasında tekrar parçalanacaklardır fakat bu sefer HDL yani iyi kolesterol üretimine katılmış olacaktır. Ayrıca gliserol, A, D, E ve K vitaminleri de kana değil doğrudan lenf sistemine giriş yapar.

Bonus

Eğer İngilizce dili ile aranız iyi ise bu konu basitleştirilmiş olarak aşağıdaki videoda anlatılmış:

Merak ettiğiniz için teşekkür ederiz :)

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.