Merak Ettikleriniz: Paralel Evren Nedir?

Y.B: “Paralel evrenler ve paralel dünyalar var mıdır? Varsa bunların başlangıçlarıdan bugüne zaman dilimleri aynı mıdır?”

Paralel evrenler teorisi 1954 yılında, Princeton Üniversitesi doktora adayı olan Hugh Everett’‘in merakı ile ortaya çıkan bir konudur ve tam olarak şu şekildedir. “Tam olarak bizim evrenimize benzeyen başka evren veya evrenler de var olabilir.

Bu görüşü açmak gerekirse Hugh Everett; şu an içinde olduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin de içinde bulunduğu devasal Evren’in hiçbir farkı olmayan bir kopyasının sürdüğünü düşünmektedir. Hatta bunun zamanının bire bir aynı ilerlediğini fakat birbirinden bağımsız olduğunu düşünmektedir.

Devasa çok oyunculu oyunlarda siz evrende gezerken farkı bir kişi de sizden bağımsız olarak evrende gezebilir ve sizden etkilenmeyebilir. Bu durum da örnek vermek açısından anlaşılır olabilir.

Hugh Everett’’in bu düşünceleri onu bir “çocuk” ya da “kaçık” ya da “fazla hayalperest” yapıyor gibi durabilir fakat onun kuantum fiziği ve matematik üzerine yaptığı derin çalışmalardaki somutluk nedeniyle bu düşüncelerinin de üzerinde durulmasını gerektirebilir. Zira konu her ne kadar parapsikoloji gibi görünse de kuantum fiziğinde ortaya çıkan benzer bulgular (örneğin elektronların hareketi esnasında Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi araştırmalarına göre aynı anda birden fazla yerde saptanması) konuyu elle tutulur hale getirebiliyor.

Bu konunun günümüzde Einstein’ı haklı çıkaran kütleçekim dalgalarının keşfi ile bağlantısını düşündüğünüzde konu elle tutulur olmaktan oldukça uzaklaşıyor olsa da içinde bulunduğumuz bedenler ile bu kadar ileri derecede bir bilimi çözebilmek sanırız mümkün olmaktan çok uzaktadır.

Sonuç olarak konu her ne kadar somut dokunuşlar içerse de halen bilimsel kanıtlanabilirlik açısından oldukça uzaktadır.

BT

 

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.