Merak Ettikleriniz: Para İnsanları Değiştirir mi?

E.C. : “Öncelikle ismimin yayınlanmasını istemiyorum. 15 senelik çok sıkı dostum bir şekilde zengin oldu ve o çok değişti. Birbirimizi çok severdik ya da ben öyle sanıyordum, kendisi artık beni görmek istemiyor. Herhangi bir kabahatim yok, kırmadım, üzmedim. Sadece görmek istemiyor, açıklaması ise “davul bile dengi dengine” gibi bir anlama geliyor. Buna neden olan zihinsel, psikiyatrik, psikolojik durum ya da adını her ne koyuyorsanız, altında yatan sebep nedir? Teşekkür ederim.”

Paranın insanı değiştirebileceğini düşünmek insanı tanımaktan uzak olmaktan kaynaklanabilir. Mümkün olduğu kadar fazla insan tanırsanız aslında insanların her ne kadar karmaşık olsalar da sıradan olduklarını fark etmenizi sağlayacaktır. Kısa cevabımız paranın insan kişiliğini asla değiştirmeyeceği yönündedir. Ancak cevabımızın tamamını okuduğunuzda bu değişim illüzyonunun asıl sebebini öğrenebilirsiniz.

Bir insanın kişiliğini sadece beyin travması, beyin ameliyatları, head shot yemek vb. şeyler değiştirebilir. Bunun dışında kalan hiçbir şey insanın kişiliğini değiştirmez. Peki neden ekonomik açıdan zenginleşen ya da bu potansiyeli elde eden tanıdıklarımız birden bire değişiyor gibi geliyor?

Para insana özgürlük verir. İnsana yapmak isteyip de yapamadığı her şeyi yapma fırsatı sunar.

Size bu cevabı 18. yüzyılda yaşamış, Fransa doğumlu aktrist ve roman yazarı olan Marie Jeanne Riccoboni versin:

“Para insanı değiştirmez, sadece maskesini düşürür.”

Bu kadar mı sert?

Korkarım öyle…

Psikolojik sağlığınız için çözüm maruz kaldığınız davranıştan daha sert olmalıdır:

An itibarı ile 7,6 milyar insan dünya üzerinde yaşamakta ve hiç kimse vazgeçilmez değildir. Sosyal bir insan olmak noktasında ısrarcıysanız daha iyi bir insan mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu kadar fazla insanın yer aldığı dünyada kardeş bile olsa karaktersel probleme sahip bir insanda ısrarcı olmanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Herkes kötüleşir mi?

Hayır. Her sağlıklı insanın üç adet kişiliği bulunur:

1. kişilik: Göründüğü kişiliği.
2. kişilik: Olmak istediği kişiliği.
3. kişilik: Gerçek kişiliği.

Görünen kişilik bir illüzyondur. Gerçek kişilik ile olmak istenen kişilik arasında bulunur ve asla %100 doğal değildir.

Olmak istenen kişilik kişinin hayallerini içerir. Mesela anlattığınız duruma bakıldığında bahsettiğiniz arkadaşınızın zenginlik hayalleri içinde sizin yeriniz yok. Bu kişiliğini hemen ortaya çıkarmıyor çünkü o anda içinde bulunduğu durumda bir takım ekonomik eksiklikler mevcut.

Gerçek kişilik ise şartların olgunlaşması ile ortaya çıkar. Yani arkadaşınız değişmiyor. Riccoboni’nin dediği gibi maskesi düşüyor.

Tabi her zengin olan ya da bu potansiyeli elde eden “kötü olur” algısına kapılmayın. Gerçek kişiliği içinde etrafındaki insanları silmek varsa siler. Aksi durumlarda hobilerine daha fazla zaman ayırabilir, yeni felsefesini açıklayacak gücü kendisinde bulabilir, daha sıkı dost olabilir, yardımsever birisine dönüşebilir vs. vs. kısaca para bulan herkesin gerçek kişiliği daha fazla açığa çıkar. Bu karakter kibirli de olabilir, alçak gönüllü de olabilir. Kötü de olabilir, iyi de olabilir. Kaba da olabilir, nezaketli de olabilir. Eli sıkı da olabilir yardımsever de olabilir. Bencil de olabilir, fedakar da olabilir.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.