Merak Ettikleriniz: Online Oyunlar Neden Mutlu Etmez?

Mustafa Cömert: “Boş zamanlarımda sıkılıyorum, sıkıntımı alsın diye browser oyunlarından tutun da, wolfteam, lol, dota2… bütün online oyunları denedim daha da strese girdim. Başarısız da değilim, bir browser oyununda final yapıldı 10. olarak bitirdim, lol de platin 2 yim, dota2 de çok güçlü bir takımın sabit oyuncusuyum neden mutlu olamıyorum?”

Oyun KoluKonu her ne kadar bilime yakın olmasa da psikoloji, iktisat ve çalışma alanı işin içine girdiği için cevaplamayı düşündük.

Öncelikle bütün online oyunların tek bir amacının olduğunu bilmenizi isteriz: Para

Bahsettiğiniz oyunların tümü hakkında detaylı bilgimiz yok fakat para ile güç farkı yaratmayan bir oyun bile oynarsanız dolaylı yoldan yine para yüzünden oyundan soğursunuz.

Aşağıdaki nedenler online oyunların nasıl para kazanma üzerine odaklandığının ve mekanizmalarının, iktisatlarının matematiğidir. Kısaca kaputun altıdır, bu bilgileri bilmek için herhangi bir online oyunu oynaya gerek yok. Zira bu konuyu yazan ben “Bilgi Makinesi” herhangi bir online oyun oynamadım fakat online oyun için kodlama yaptım. Bu nedenle online oyunlarda asıl amacın ne olduğunu görebileceksiniz.

1. Özellikle browser oyunları en çok para yükleyeni derece yapma derdindedir ki insanlar yarışa girmek için daha fazla para harcasın.

Psikolojik Temel:  Özellikle browser oyunlarında para ile güç farkı yaratabilirsiniz. Para ile güç farkının yaratıldığı bir ortamda oyuna en fazla parayı yükleyen dereceye gireceği için bu oyunu oynamanın mantık alır hiçbir yönü yoktur. Çaba yerine para ile elde edilen zafer mutlu etmeyeceği için ultra zengin olup en çok parayı yükleseniz bile asla zevk alamazsınız sadece vaktiniz ölür.

2. Para getirmese bile daha fazla oyuncu önemlidir. Bu nedenle 24 ya da 48 saat süren en yüksek ücret ödenerek alınabilecek özellikler ile oyuna başlatırlar sizi.

1. Psikolojik Temel:  “Premium Hesap” denir buna. Mesele sizi oyuna ısıtmaktır. 1-2-3… (premium süresi boyunca) gün boyunca oyun için çabalarsınız ve bir yerlere gelirsiniz. Artık emeğiniz sözkonusudur. Yükselmek çok kolaydır ve oyun aşırı zevklidir. Premium hesap bitip size “at 100 kağıt” şeklinde mesaj geldiğinde oyuna premium olmadan devam edip edemeyeceğinizi kontrol edersiniz ve oyun devam edilemez şekildedir. En önemli özelliklerin aslında oyunun premium özellikleri olduğunu görürsünüz. Bu da sizi ya para ödemeye ya da oyunu bırakmaya zorlar.

2. Psikolojik Temel: Oyuncular bazen güçlü olmak için para ödemez. Herşey adilmiş gibi görünür fakat bu durumda en önemli nokta oyuncu sayısının korunmasıdır. Çünkü oyuncular gücü etkilemeyen temalar satınalabilirler. Bu nedenle oyuncularda kalite düşüşü gözlenir. Oyuncular birbirine hakaret etse de oyunu bozsa da yeterince cezalandırılmaz. Sahte bir ihbar sistemi kurulur ve bu ihbar sisteminin tek işlevi oyuncuya sicil kaydı oluşturmaktır. Eğer oyuncu daha önceden ufak bir tema bile satınalsa artık o oyuncunun banlanması neredeyse imkansızdır. Tüm oyuncuların bütün atalarına küfür etmesi gerekir artık banlanma için, kötü oynama ya da kasten oyunu bozma gibi davranışların ceza puanı ise inanılmaz derecede komiktir. Siz istediğiniz kadar başka birinin hatası için gerçek hayat internet sicilinizi kirletin, sinir krizi geçirin… Sistemin tek amacı vardır para kazanmak. Emin olun oyunun gerçek sahipleri gerçek dünyada rahat etmek için sizleri yarattığı sahte dünyanın kölesi haline getirmektedirler.

Örneğin işlevsel düğmelerin olduğu panel normalde gridir, siz 10TL para verip turuncu yaparsınız, 15TL verirseniz altın gibi parlar ama düğmelere bir atom bombası eklenmez… :) (Neden böyle şeylere para veriyorsunuz? )

3. Emeklerinizin heba olması an meselesidir. Hiçkimse bir online oyunun sonsuz olacağını garanti edemez. Dünya devi Microsoft bile Age of Empires Online isimli oyununu daha bug problemini çözmeden piyasadan çekmiştir.

4. Bağımlılık yapar. Özellikle browser oyunlarında “Günde şu kadar girsem yeter ya!” şeklinde gelişen bir mantığa bürüme ile bağımlılık başlamış olur. Zihnin bir köşesinde sürekli oyuna girme isteği vardır. Ayrıca bağzı oyunlar bağımlılığı artırmak için günde 1 defa girdiğinizde ödüller verir ya da girmezseniz cezalandırabilir

5. Harcadığınız her saniye boşa gitmektedir. Eğer ortalama 70 yıl ile sınırlı ömrünüzün bomboş bir işe gitmesini istiyorsanız online oyun oynamaya devam edin.”Ama eğleniyoruz ya!” diyenleri duyar gibiyim. Eğlenmiyorsun: Strese giriyorsun, hırs yapıyorsun, başkalarının hatasına ya da kabalığına sinirleniyorsun, para ödeme stresi yaşıyorsun ve bunları yaparken vaktin çok çabuk geçtiği için eğlendiğini sanıyorsun.

6. Genellikle oyunlar yabancı devletlerden çıkıyor. Bu nedenle siz oyun için ödeme yaparken büyük bir hızla milli servetimizi yabancı devletlere akıtıyorsunuz. Bu ise cari açığın artmasına sebep oluyor. Yani eğlendiğinizi sanırken aynı zamanda bir çeşit vatana zarar verme davranışı gerçekleştiriyorsunuz. Bir de bunu yaparken ülkemizin parasıyla premium hesap alıp temanıza ya da karakterinizin alnına Türk Bayrağı yapıştırıp

“cCc OSMANLI İMPARATORLUĞU cCc”

grubunu kurup hain düşmanlara saldırmak suretiyle ülkemize büyük hizmetlerde bulunuyorsunuz ya size çok minnettarız. :))

Bu nedenler kaputun altındandı. Şahsen oyunlara kod hazırladığım için biliyorum fakat şu da var size asla oyun oynamayın demiyorum. Bir defa satınalıp bilgisayarınıza kurduğunuz oyunlar çok daha zevklidir. Mesela 2. dünya savaşı simülasyonları özellikle 1999 – 2010 döneminde son derece parlamıştı. Bu oyunlarda zor bölümleri geçmek dışında eğlenmemenin imkanı yok fakat “online oyun” ile “oyun” ayrımını iyi yapmanız gerekiyor. #OnlineOyunPişmanlıktır :)))

Bilgi Makinesi

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.