Merak Ettikleriniz: En etkili serinleme yöntemi nedir?

Merak Ettikleriniz: “Elimde sadece bir vantilatör, bir su tabancası, bol miktarda su, son derece sıcak+++ bir şehir ve bu şehirde bütün odaları güney cephesinde olan bir ev var. Bunları kullanarak en etkili şekilde nasıl serinleyebilirim?” – Bora VATANSEVER

Öncelikle klima almayı düşünüyorsanız öncelikle çok daha sağlıklı serinleme yöntemlerimizi denemenizi tavsiye ederiz. Zira yazın kullanılan klimalar kış aylarında solunum sistemi rahatsızlıklarında artışa yol açmaktadır. –biyo

  1. Su tabancanızı kullanarak pencerenizin size bakan tarafındaki mermeri sık sık ıslatın. Evinizin güney cephesine bakması öz ısısı oldukça yüksek olan mermerin ısınmasına ve bütün gece boyunca bu ısının evde sizi uyutmamasına neden olur.
  2. Vantilatörü pencerenizin önüne getirin ve evinizdeki havayı pencerenizden dışarıya doğru atmasını sağlayın. (Vantilatörler serinletici değildir, havayı soğutmaz bununla ilgili detayları bu yazımızdan mutlaka okuyunuz.)Evinizde farklı cepheler yoksa evinizde hava akımı yaratmanız mümkün olamayabilir. Bu da içinde yaşadığınız evin sürekli ısınmasına neden olur. Tavsiyemizi uygulayarak atmosferde asılı bulunan serin havanın vantilatör yardımıyla içerideki sıcak havayla yer değiştirmesini sağlarsınız. Vantilatör ancak bu şekilde fiziksel soğutma sağlayabilir.

    Not: Vantilatörün karşısında durmanız sizi asla serinletmez.

  3. Vantilatörün rüzgarını size hiç dokunmayacak şekilde başınızın üzerinden aktarın. Bu sayede başınızın üzerinde düşük atmosfer basıncı yaratırsınız ve bu da sizin etrafınızda toplanan sıcak havayı alıp yerine soğuk havayı doldurur. Ayrıca bu yöntemle doğrudan rüzgar karşısında kalmadığınız için vantilatörün yanından ayrıldığınız zaman aniden ısınma hissetmezsiniz.

BT

 

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.