Lökosit Bakterilerle Nasıl Savaşıyor ?

     Lökositler "beyaz kan hücreleri" veya "akyuvar" olarak da bilinen canlı savunma hücreleridir. Kemik iliğinde üretilen lökositler, vücudun savunmasında görev alan bağışıklık sisteminin elemanlarıdırlar. Bir damla kan içinde  10.000 – 25.000 arası akyuvar bulunur. Lökositlerin görevi, yabancı madde veya mikrop gibi istenmeyen varlıkların vücuda girmesi durumunda bu varlıklardan kurtulmaktır. Özellikle monositler fagositoz yapma özelliğine sahiptir ve genellikle yabanci cisimleri fagositozla yok ederler. Aşağıdaki videodan bir örneğini görebilirsiniz.

     Akyuvarlar bakteriyi nasıl takip ediyor ?

Büyütmek İçin Tıklayın     Öncelikle yukarıdaki videoda olduğu kadar hızlı olamayacağı bilinmelidir. Yukarıdaki görüntü muhtemelen birkaç defa hızlandırılmış. Akyuvarlar hücre zarlarında taşıdıkları proteinler aracılığı ile kan dokuda bulunması gereken ya da bulunmaması gereken cisimleri tanıyabilir ve tanılayamadığı tüm cisimleri bir şekilde etkisiz hale getirir.

     Sağlıklı bir insan (savunma sisteminde sorun olmayan) hastalandığı zaman akyuvarları aşırı miktarda üretilmeye başlar. Hastalığın durumuna göre bu miktar bir damla kan içinde 50.000 e kadar yükselebilir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.