Leonardo da Vinci Köprüsü

Dünyaya gelmiş en şaşırtıcı zekaya sahip mühendislerden Leonardo da Vinci tarafından geliştirilmiş; sadece uzun tahtalar ve ahşap çubuklar kullanarak, çekiç ve çiviye ihtiyaç duymadan inşa edebileceğiniz bir köprü örneğinin nasıl inşa edileceği ile ilgili video.

Videoda yapılması gerekenler ve kullanılması gereken malzemeler bütün detaylarıyla anlatılmış ve uygulanmış. Üstelik inşa edilen köprünün üzerinden bir çocuk geçirilerek test ediliyor.

Köprü tabiki güvenli değil fakat son derece pratik. Elinizde malzeme olmadığında ve ihtiyacınız olması durumunda istediğiniz güçte köprü inşa etmek için kullanabilirsiniz.

Leonardo da Vinci Köprüsü Nasıl Çalışıyor?

Çalışma mantığı kullanılan malzemelerin birbirine kaymadan kenetlenebilmesinde yatıyor. Birbirine yaslanan parçalar asla kaymıyor böylece çökme meydana gelmiyor.

Parçaların kaymamasının nedeni, sistemin üzerine binen ağırlığı tam olarak ahşap çubuklara ortalı olarak aktarmasıdır. Köprüye paralel olarak yerleştirilen her uzun tahta, dayandıkları ahşap çubukları birbirine doğru bastırıyor. Bu da köprüye çıkan ağırlık arttıkça köprü parçalarının birbirine kenetlenmesini sağlıyor. Eğer malzeme kalitesinin maksimum seviyede olduğunu varsayarsak: Bu köprüye ne kadar büyük ağırlıkla çıkarsanız kendisini oluşturan parçalara o kadar sıkı tutunur.

Birçok mühendislik çalışmalarında ilham kaynağı olan köprü doğru malzeme kullanımında son derece büyük yükleri taşıyabilecek şekilde inşa edilebilir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.