Leidenfrost Etkisi Nedir?

leidenfrost_etkisi_1     Sobalı bir evde yaşıyorsanız bu bilimsel terimle belkide bilmeyerek birçok defa karşılaşmışsınızdır. Sobanın üstündeki metal kısma birkaç damla su damlattığınızda suyun küre şeklinde oradan oraya fırladığını, bu sırada küçüldüğünü gözlemlediyseniz, işte bu olayın bilimsel ismi tam olarak "Leidenfrost Etkisi" dir.

     Bu etkinin varlığı ilk defa Johann Gottlob Leidenfrost tarafından ileri sürülmiş ve araştırılmıştır. Leidinfrost'a göre bir sıvı kaynama noktasından yüksek bir yüzeye damlatıldığında yüzeye yapışmak yerine temasa en yakın noktası buharlaşarak damla halindeki sıvının altında boşluk oluşturarak damlacığı yüzeye dokunmayacak kadar yüksekte tutar ve bu sayede damlacık sıcak yüzeyde sürtünmenin çok düşük olduğu ortam dolayısıyla hızlı bir biçimde kayar.

leidenfrost_damlacığı

     Sağdaki çizimde gördüğünüz damlacık, sıvının kaynama noktasından yüksek bir sıcak yüzeyde bulunuyor. Sıvı sıcak yüzeyin etkisiyle tabandan buharlaşırken gaz fazına geçen sıvı kaynamada olduğu gibi kendi sıvısının içinden değil, sıvının alt yanlarından dışarıya çıkıyor. Bu sırada sıvı damlacığı yaklşık 0,2mm yüksekte duruyor ve sıcak yüzey üzerinde serbest hareket ediyor.

     Bu etki sayesinde elinizi ıslattığınızda sıcak yüzeylere çok kısa süren bir dokunuşunuz elinizin zarar görmeden kurtulmasına yardımcı olur. Örneğin çok sıcak bir ütünün altına elinizi kuru olarak anlık temas ettirirseniz zarar görebilirsiniz fakat elinizi ıslattıysanız eliniz zarar görmeyecektir.

     Leidenfrost etkisini inceleyebileceğiniz bir videoyu aşağıdan bulabilirsiniz.

     Aşağıdaki videoda ise TV den tanıdığınız Efsane Avcıları yani Mythbusters' ın yaklaşık 450 derece sıcaklıktaki erimiş kurşuna ellerini soktukları bölümü izleyebilirsiniz. Videodaki deneyi asla yapmamanızı öneririz, hatalı bir durumda tüm elinizi veya parmaklarınızı kaybedebilirsiniz.

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.