Laptop Pil Ömrünü Artırma

batarya_pil_sarj_1     Bazı kullanıcılar laptop batarya ömrünün, bilgisayarı aldıktan yalnızca bir sene sonra 15 dakika dayanabildiğinden yakınır. Bunun olağan bir durum olduğunu, herkesin aynı sorunu yaşadığını düşünür fakat önerilerimize uyarsanız laptop pil ömrünüz en fazla 1 saat kısalacaktır.

     Üzerinde yaklaşık 5 sene boyunca deney yaptığımız bu yöntem ile başlangıç pil ömrü 6 saat olan bir laptop 4 senelik yoğun kullanıma ramen hala 4 saat pil ömrüne sahip. Yani sadece 2 saatlik pil ömrü ölümü söz konusu.

     Temel olarak uyguladığımız yönteme göre her gün kullanılıyorsa günde bir defa tam olarak şarj edilmeli ve şarj tamamen dolduktan sonra kullanıma şarjda devam edilmeli.

     Genel olarak laptop bataryasından yakınanlar "%50 şarj olmasına ramen hemen kapanıyor ve şarja %0 dan başlıyor." gibi şikayetlere sahiptir. Bunun nedeni bataryanızı yanlış kullanmanızdır. Bunu düzeltmeniz sözkonusu.  Nasıl yaptığımız ise aşağıdaki gibi:

     ÖRNEK KULLANIM: (Maddeler tek tek değil sıralı olarak bağlantılı adımlar şeklindedir.)

  1. Önceki akşamdan tam şarjlı olarak makinenizi kapatınız.
  2. Kullanılacağı günün sabahından itibaren şarj bitene kadar makinenizi pilden kullanın ve tamamen deşarj olana kadar şarja kesinlikle bağalamyın (Bilgisayar pil uyarısı verene kadar). Eğer %30 pil ömründe pil takarsanız %30 un altında kalan performansta kalıcı olarak önemli düşüş meydana gelecektir.
  3. Bilgisayar şarj isteği verdiği anda şarj kablosu takınız. O günün akşamına kadar pilde kullanıp ertesi güne kadar tekrar kullanmayacaksanız şarjdan alın.
  4. Ertesi gün sabah bilgisayarınızı tekrar pilinden kullanın ve pil uyarı verene kadar şarj kablosu bağlamayın.
  5. Eğer bilgisayarınız ile güç gerektiren iş yapmanız gerekiyor ve pilin bitmesinden endişe ediyorsanız şarj kablosunu hemen bağlamayın. Öncelikle pilinizi bilgisayarınızdan ayırın ve pilsiz olarak kullanın.
  6. Bataryanızın ince ayarlarını yapabileceğiniz bir program kullanın. Örnek olarak BatteryCare programını kullanabilirsiniz, Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

     Bu şekilde bir kullanımda normal ömrü 8 saat olan pil korunur ve 2 yıl sonrasında 6 saat olarak kullanıma devam edilir. Karma şarj durumunda tam şarjlı pil ömrü 8 ay sonra 5 dakikaya kadar düşebilecektir. 

     Not: Bilgisayar bataryaları her durumda patlama riskine sahiptir. Doğru kullanımda bataryaların patlama tehlikesi de azaltılmış olur fakat her batarya her durumda patlama ve yangın çıkarma riskine sahiptir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.