Kriz Yönetimi ve Dişi Beyni

Dişi BeyniKriz yönetiminde sizce erkekler mi daha başarılıdır kadınlar mı? Diye sorduğumuzda çoğunlukla “erkekler” cevabını alırız. Bu bilgi gerçektir fakat sebebi nedir?

Doğada birçok canlıda kriz yönetimini dişi birey üstlenmiştir. Bunun sebebi olarak yavru bakımının birçok canlıda tamamen annenin üzerine kalması gösterilebilir. Vahşi doğada hayatta kalma ve türün devamlılığını sağlama görevi neredeyse tam anlamıyla dişi bireylerdedir.

İnsan türü incelendiğinde kriz yönetimi konusunda erkek beyni daha fazla gelişmiştir. Kötü gidişata sahip herhangi bir durumda dişi bireyler panik havasına girerek krizi içinden çıkılmaz hale sürüklerken erkek bireyler sakinliğini koruyarak en doğru hamleleri yapabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse yolda 100km/h hızla hareket eden bir otomobili düşünebilirsiniz. Bu durum aslında bir krizdir çünkü 100km/h ile giden bir araç en ufak hatada ölümcül olacaktır. Çukurlar, kasisler, erafta umarsızca hareket eden diğer sürücüler, yayalar… gibi birçok küçük etken ise krizi başlatabilecek zikzaklardır. Erkek bireyler bu tür durumda altındaki araca daha iyi hakim olarak ufak krizlerden aracını kurtarır ve bunun farkında bile olmaz. Dişi beyninde ise bu durum öfkeye dönüşür. Otomobil kullanan dişi bireyler daha panik haldedir. Adrenalin hormonu neredeyse tavan yapmıştır, kalbin çalışma hızı artar, kaosta asıl hedefine odaklanamaz ve trafikteki birey oranları düşük olmasına karşın kazaların yarısından fazlasını yaparlar. Genellikle kaza yapan kadınların kazayı önleyebilme şansı varken, ellerini gözlerini kapatmak için kullandıkları gözlenmektedir. Bu da bu nedenin somutlaşmış halidir.

Yanlış anlaşılmamalı, amaç “dişi birey iş konusunda asla iyi değildir” demek değil. Dişi bireyin aynı konuda erkek bireyden üstün olduğu nokta ise bu durumun tam zıttıdır.

Kadın beyninin iyi olduğu durum kriz içermeyen işlerdir. Örneğin kazancı karından oldukça yüksek olan bir şirket düşünün. Patronu kadın olursa bu iş yeri daha iyi atılımlar yapacaktır. Çünkü kadın beyni yeni fikir üretmede kriz olmayan bir durumda daha iyidir. Yani şirket 10x kar elde ediyorsa kadın beyni bu karı 15x yapmakta zorlanmaz. Fakat erkek beyni anlık düşünme ve sorunlara çözüm üretme üzerine geliştiği için halihazırda 10x kazanan bir firma için 15x nasıl kazanırım sorusunu fazla düşünmez hatta hatalı atılımlar yaparak firmayı krize sürükleyebilir.

Aynı örnek için firma krizde ve hızla batıyorsa erkek beyni stres altında daha iyi fikir üretebilmesi nedeniyle krizdeki firmayı kurtarmak için kadın beynine göre daha başarılıdır. Kısacası içinde bulunulan durum kriz ise erkek beyni daha verimli çalışır, olağan ya da iyi hal ise kadın beyni daha verimli çalışır.

“Borç (stres) yiğidin (erkeğin) kamçısıdır (güdüleyicisidir).” sözü de aslında anlatmaya çalıştıklarımızı özetliyor. Drumun tam tersine bakıldığında ise dişi bireylerin olabildiğince az stresli işleri yürütmesi mantıklı olacaktır.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.