Klonlanmış bir koyunu yer miydiniz? – Klonlama Nedir?

İnsanlar klonlama ile yakın sayılabilecek zamanda tanıştı ve doğal olarak gerek insanların bilmeden konuşması, gerek medyanın garip sunumuyla büyük kavam yanılgılarına maruz kaldı.

Aşağıdaki anketimize katılarak klonlama hakkındaki görüşerinizi bildirebilirsiniz. Ankette belirtilen “koyun” örneği sadece “Dolly” örneğinin biliniyor olmasından. Eğer koyun sevmiyorsanız farklı canlılar olarak düşünebilir ya da vegansanız klonlanmış ağacın meyvesi olarak düşünebilirsiniz.

Klonlanmış bir koyundan gıda olarak faydalanır mıydınız?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Cevabınız "Hayır" ya da "Kararsızım" ise nedeni nedir? (Birden fazla seçim mümkün)

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 Klonlama Nedir?

Klonlama mikroskobik alanlara müdehale hassasiyeti ihmal edilirse büyük bir teknoloji sayılmaz. Yapılan işlem, döllenmiş yumurta olan zigotun içinde bulunan çekirdeğin değiştirilmesidir.

Normal bir zigot, içinde bulunan eşsiz DNA ile bir beden inşa etmeye başlar. İnşa edilen bedenin bütün tasarım planları DNA üzerinde yazar ve hücreler bunları anlamlandırarak bedeni anne rahmi içinde oluşturur. Eğer siz tasarım DNA sını istediğiniz herhangi bir varyasyon ile değiştirirseniz, referans aldığınız varyasyonun aynısı anne karnı içinde inşa edilir.

Klonlanan Koyun Dolly
Klonlanan Koyun Dolly

Somutlaştırırsak… Siz bu yazıyı okuyan kişi :) Eğer herhangi bir annenin karnında döllenmiş bir yumurta içindeki çekirdek ile sizin 2n kromozomlu bir kök hücre çekirdeğinizi hamile dişinin rahminde tek başına bulunan zigotun çekirdeği ile değiştirirsek doğacak bebek parmak izlerine kadar tamamen siz olursunuz. Görüntünüz çevre şartları ihmal edilirse bire birdir.

Klonlama işlemi sırasında genetik kodlar değiştirilmez dolayısıyla “klonlanan canlı genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) dır” düşüncesi büyük bir kavram yanılgısıdır. Etik konusunda ise herkesin hayatına kimse karışamaz eyyorlamam bu kadar.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.