Kısa-Darbe Lazeri ile Pas Temizleme

Kısa-Darbe Lazeri denilen bir lazer çeşidi ile demir üzerindeki kir, yağ ve oksitlenmiş yüzeylerin temizliğinin yapmak mümkün. Lazer demir yüzeyinde kısa süreliğine yüksek ısı oluşturuyor ve yabancı maddeler yakılarak ortamdan uzaklaştırılıyor.

TRUMPF TruMicro 7050 isimli lazer 750Watt gücünde ve her lazer darbesi 30ns (nano saniye) sürecek şekilde ayarlanmış. Lazer darbesinin süresinin ayarlanması demir üzerinde ne kadar derin bir lazer-zımparalama işleminin yapılacağını belirlemek için kullanılıyor. Yani uzun süren bir darbe daha derin temizlik anlamına geliyor.

Lazer ışınının görünmüyor olma sebebi ise Infrared (Kızılötesi) ışık dalga boyunda olması.  Tabi buna ramen 3W ve üzerindeki tüm dalga boylarındaki lazerler gibi yandan bakıldığında bile gözleri kör edecek kadar güçlü.

Güçlü lazer ışınına sahip olması için CO2 lazer tüpleri tercih ediliyor. Zira CO2 tüplü lazerler 700W gücünden başlayarak 20kW güce çıkabilmektedir.

Üreticinin sayfasını ziyaret ederek lazer hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.