Kırmızı Peribacaları – Narman

Peribacası, volkanik arazilerde meydana gelen sel sularının ve rüzgarın etkisiyel tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan oluşumdur. Konik bir görünüme sahip olup en üst kısmında daha sert yapıda bir şişkin bölüm bulunur.

Klasik peribacasını bilmeyen yoktur. Erciyes dağının püskürttüğü lavlar yapısını oluşturduğu için Kapadokya denilen ve Nevşehir, Kayseri gibi bölgeleri içine alan yayılım alanına sahiptir. Önemli turizm merkezlerinden biridir. Klasik pericbacasından farklı olarak “Kırmızı Peribacası” olduğunu hatta bunun bir örneğinin ülkemizde bulunduğunu biliyor muydunuz?

Narman Peribacaları [1]
Narman Peribacaları – Erzurum [1]
Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan Narman Peribacaları “Kırmızı Peribacası” olarak bilinen peribacalarıdır. Narman peribacalarının kırmızı renk alma nedeni tortullardaki yüksek demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesinden ileri gelmektedir. Pas rengi peribacalarına kırmızı bir renk vermektedir.

Kaynakça

1) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narman_peri_1.JPG

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.