Kırmızı Kan Hücreleri (Alyuvarlar) Nerede Üretiliyor?

Bu soruyu konu hakkında bilgisi olmayan insanlara sorduğumuzda büyük bölümü kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi işleminin karaciğer tarafından yapıldığını düşünüyor. Akciğer, mide, ince bağırsak hatta beyin diyenleri bile var… Peki kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) nerede üretliyor?

Sorunun cevabı kırmızı kemik iliğidir. Kemiklerimizin içlerinde özellikle sümgerimsi kemik doku denilen bölümde kırmızı kemik iliği bulunmaktadır. Kırmızı kan hücrelerimizin üretimi burada gerçekleşir. Kan üretiminde bazen sarı kemik iliği de kırmızı kan hücresi üretimine destek vermek için kırmızı kan hücresi üretebilir fakat yüksek oranda üretim kırmızı kemik iliğinde gerçekleşir.

Uzun Kemik

Kırmızı kemik iliği özellikle uzun kemiklerimizin uç bölümlerinde bulunur ve süngerimsi görüntüsü sayesinde içlerinde oluşan küçük odacıkları dolduran kırmızı kemik iliği miktarı artmış olur. Ayrıca süngerimsi kemik doku sert kemik dokuya göre biraz daha esnektir ve kemiğin kırılmaya karşı dayanıklılığını artıır.

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.