Kireçlenen Kahve Makinesine Sirke Çözümü

Espresso makineleri, filtre kahve makineleri, çay makineleri vs. gibi araçlarınız suyun sertliğine göre yaklaşık 100 kullanımdan sonra performansını yitirmeye başlar. Örneğin bir espresso makinesi ilk günkü kullanımında suyu 10 saniyede ısıtıp kullanıma hazır hale getiriyorsa 100 defa bu işlemi yaptığınızda son yaptığınız kahve için suyun ısınmasını yaklaşık 60 saniye süresince beklemek zorunda kalırsınız. Ayrıca espresso makinenizin buhar püskürtücüsünden kireç tanecikleri düşmeye başlar ve kahvenizin lezzeti azalır. Bunun nedeni makinenizin sıcak yüzeylerinin kireç bağlamasıdır.

Araçlarınızın kullanım kılavuzunda ya da internette bu sorunun çözümü için “Kahve Makinesi Temizlik Solüsyonu” ya da “Kahve Makinesi Kireç Sökücü” gibi yereli açıklama içermeyen isimlerle ve maliyetine kıyasla oldukça yüksek ücret talep edilir. Bu yazımızı okuduktan sonra söz konusu kimyasalın ne olduğunu öğreneceksiniz ve yerine daha mantıklı ve temiz kimyasalların ne olduğunu öğrenebileceksiniz.

Kahve Makinesi Kireç Sökücü Solüsyonunun Kimyasal Yapısı Nedir?

Bu sıvılar su ile seyreltilmiş sitrik asit içerir. Formülü C6H8O7 şeklindedir. Halk dilinde “Limon Tuzu” olarak bilinir. Limon bitkisinden ya da sentetik olarak üretilir. Sitrik asit katı tanecikler şeklinde satılır. Asitlerin suda çözünebilmesi nedeniyle suda çözmeniz mümkündür. Molekül şekli aşağıdaki gibidir.

Sitrik Asit

Sitrik asit kullanmanızı tavsiye edeceğimiz bir ürün değildir. Nedeni doğal olmayışıdır. Bunun yerine hafifçe seyreltilmiş elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Elma sirkesinin içerisinde en çok bulunan iki etken madde malik asit ( C4H6O5) ve asetik asittir (CH3COOH). Malik asit elma asidi olarak bilinse de neredeyse bütün meyve ve sebzelerde mevcuttur. Asetik asit ise aslında tehlikeli bir asittir, sirkeleşmiş meyve sularında bulunur. İçinde bakteri yaşayamaz.

Seyreltilmemiş bir sirkede asetik asit %18 civarındadır. Kirecinin önlenmesi gereken araçlarınızda seyreltilmeden kullanılabilir fakat yine de az da olsa seyreltmenizde fayda görüyoruz.

“Sirke kokusu kalmaz mı?” sorusu aklınıza takılmış olabilir fakat sirke kokusuna neden olan asetik asit oldukça kolay buharlaşır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazırladığınız asit çözeltisini öncelikle dibi kireç tutmuş bir çaydanlığın üzerinde test ediniz. Fazla seyreltik çözelti iş yapmayabilir. Ayrıca çözeltinizin fazla derişik olmaması gerekir, bu durumda gaz çıkışına neden olarak araçlarınızın patlamasına sebep olabilir. Hazırladığınız çözeltileri tadarak test etmeyiniz ve işlem sonrasında en az 3 defa temizlik işlemi yapınız. Asla nitrik asit, hidro klorik asit ya da sülfürik asit gibi metale çabuk etki eden yüksek güçlü asitleri kullanmayınız. İşlemlere başlamadan önce güvenlik önlemlerinizi alınız, yaptığınız işlemler neticesinde araçlarınızın zarar görebileceği ihtimalini unutmayınız.

Bilgi Makinesi

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.

Yorum Yaz