Kibritten Roket Yapımı – Nasıl Yapılır?

Kibrit kullanarak küçük ve basit bir roket yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Videoda anlatılan roket biraz teferruatlı ve gereksiz ayrıntılı olsa da fikir vermesi açısından ideal sayılabilir.

Öncelikle bir kibrit çöpünün yanıcı kısmını dibinden kesin ve kibritten biraz daha kalın bir çubuk ile birlikte alüminyum folyo içine sarın. Kibritin olduğu kısmın üst tarafını kibriti tutacak şeikde iyice sıkıştırn fakat kibritin yanması esnasında oluşacak basıncın atılacağı arka kısmını kapatmayın. Kapatırsanız folyo patlayacaktır.

Kibriti sıkıştırdıktan sonra folyoyu sarmak için kullandığınız çubuğu çıkarın. Çubuk çıktıktan sonra roketin görüntüsü alüminyum folyodan yapılmış bir boruya benzeyecektir. Bir kürdanı strofor köpük gibi bir malzemeye 45° lik açı ile saplayın, kürdanın ucuna roketiniz takın, artık roketiniz uçuşa hazır.

Uyarı! Roketinizi elinizle tutuşturmayın çünkü patlama ve yaralanma tehlikesi bulunmaktadır. Özellikle gözlerinizi korumanız önerilmektedir. 18 yaşından küçüklerin bu deneyi kendi başlarına yapması sakıncalıdır.
Gözlerinizi KoruyunuzEllerinizi Koruyunuz18

 

 

 

 

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.