Kendi Pusulanızı Yapın!

     Sadece mıknatıs ve köpük tabak kullanarak kendi pusulanızı yapabilirsiniz. Mıknatıslar sürekli dünyanın manyetik alanına uygun pozisyon almak için enerji harcarlar fakat sürtünmeden dolayı bu imkansızdır. Siz sürtünmeyi minimuma indirerek mıknatısın kolay yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

     Bunu yapmak için köpük tabağa, mıknatısa ve biraz suya ihtiyacınız olacak. İlk olarak köpük tabakta videodaki gibi mıknatısın sığacağı bir delik açın ve mıknatısın kuzey – güney yönleri yere paralel olacak şekilde köpük tabaktaki deliğe sıkıştırın. Gerekirse silikon tabancası kullanarak sabitleyebilirsiniz. Son işlem ise köpük tabağı yeterince geniş bir kapta bulunan suyun yüzeyine bırakmak olacaktır. İlk olarak kuzeyin ne taraf olduğunu bildiğiniz bir yerde yapın ve tabağın kuzeye dönen tarafına kuzey olduğunu belirten bir işaret ekleyin. Artık tabağı her nerede bırakırsanız bırakın kuzeyi gösterecektir.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.