Kendi Kendine “Park Eden” Sandalye

Japon otomotiv firması Nissan, otomatik park sistemini sandalyeler için uyarladı. Ofislerde kullanılan sandalyelerin tabanlarına eklenen bibirinden bağımsız tekerlekler sayesinde kendini konumlandırabilen bu sandalyeler, tek bir alkış sesi ile olması gereken yere yerleşerek görüntü kirliliğini önlüyor.

Sistemin çalışma mantığı videonun 00:58 süresinde anlatılmış. Sistem hareketli sandalyeler, kameralar ve kontrol sağlayan bilgisayardan oluşuyor. Her sandalye aynı zamanda bir Wi-Fi alıcısı içeriyor. Kameralar sandalyelerin düzenini takip ederek bilgisayara iletiyor ve bilgisayar sandalyelerin yerlerine ulaşması için gereken yolu çiziyor. Çizilen yol Wi-Fi ile koltuklara gönderiliyor ve motorlar harekete geçerek koltukları olması gereken yerlerine götürüyor. Son kontrol yapılarak sistem devreden çıkıyor.

Bu teknoloji ülkemize gelecek olursa sanıyoruz en çok okullarda bilgisayar öğretmenliği yapan kişilerin hoşuna gidecektir. Zamanında bilgisayar odalarında son sandalye yerleşene kadar sınıfta hapsolmuş insanlar şu anda bile varlar… :)

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.