Kendi Boya Kalınlık Ölçüm Aygıtınızı Yapın!

Merak Ettikleriniz: “Otomobil almak istiyorum ancak piyasaya güvenmiyorum, ekspertizler de bana güvenilir gelmiyor. Otomobillerin boya kalınlığını ölçen aygıtın en kötüsü 200 liradan başlıyor ve onlar da işini hakkıyla yapmıyor, bu işi iyi yapan aletlerin fiyatı binleri geçiyor ben de tek sefer kullanmak için almayı mantıklı bulmuyorum. Bana kolay yapabileceğim bir boya kalınlık ölçüm aygıtı yapımı önerir misiniz? Açıkçası diğer forumlarda Arduino önerenler oldu ancak benim böyle şeylerle pek aram yok ancak benim için programı yazarsanız en azından arduinoya atmayı biliyorum. Teşekkür ederim.”Arif B.

Ülkemizde otomobil almak gerçekten büyük stres kaynağı. Yıllarca emek verip, kazandığı parayı aslında hurdadan farksız arabalara vermek zorunda kalan milletimiz, ne yazık ki bir de hilelerle karşılaşmaktadır. Arif Bey’in bu küçük ricasını kırmak olmazdı biz de hiç programlama içermeyen ve mekanik bir yolla otomobilinizin boyasını kontrol edebileceğiniz bir düzenek hazırladık.

Aygıtı Nasıl Yapacağız?

Aygotı nasıl yapmamız gerektiğini anlamak için “Boya kalınlık ölçerler nasıl çalışıyor?” araştırmasına yöneldik.

Boya Kalınlığını Ölçen Aygıtlar Nasıl Çalışıyor?

Kazasız bir otomobilde boya tabakasının altında demir alaşımlı bir metal bulunur. Bu demirin boyanın yüzeyi ile olan uzaklığı boya kalınlığında olacaktır. Eğer araç kaza yapmışsa aracın göçüğünün düzelmeyen kısımlarını macunla düzeltir üstüne boya çekerler. Böylece aracın boya yüzeyi ile metal yüzeyi arasındaki mesafe artar ve bu bölge boya kalınlık ölçer ile yüksek değerlerde gösterilir.

Peki bu ölçümü hangi fonksiyonlar kullanarak yapıyor? Diye soracak olursanız “Ferromanyetik Alan” deriz. Demir, nikel ve kobalt üçlüsünün yüksek ferromanyetikliğe sahip olması nedeniyle mıknatısa ve elektromanyetik alana tepki verdiğini biliyorsunuz. Bu aygıtlar da küçük bir elektromanyetik alan yaratarak metalin ne kadar kuvvetle kendisine çekildiğini yine manyetik sensörler kullanarak test eder.

Boya Kalınlık Ölçüm Aygıtı Yapımı

Sizin isteğinize uygun olacak şekilde aşağıdaki mekanik aleti geliştirdik. Aslında tam olarak biz geliştirmedik, Newton yaptı diyebiliriz :) Newton sayesinde boya kalınlık ölçüm aygıtı yapımı çok basit!

Bu alet aslında bir dinamometre. Dinamometrenin ucunda genelde bir çengel olur ve bu çengel sayesinde ucuna ağırlık asarak yayı ne kadar esnettiğini buluruz. Esneyen yay ne kadar uzarsa ağırlık o kadar yüksek demektir.

Eğer dinamometrenin ucuna bir mıknatıs takarsanız (dikkat! neodymium mıknatıs takmayın çünkü fazla çekmesini istemiyoruz, mıknatıs siyah renkli olanlardan, ferrit olmalıdır) aracın kaportasına yapıştığında onu çekmeye başlarsınız ve mıknatıs, yay çok fazla uzayınca geliyorsa metal yüzey yakında demektir. Eğer mıknatıs hiç tutmuyorsa veya düşük kuvvette çekmeyle bile yerinden ayrılıyorsa metal yüzey uzakta demektir ve burada macun vardır.

Düzeneğin doğru çalışması için 4-5mm çapında ve 2-3mm kalınlıkta bir silindirik ferrit mıknatıs kullanmalısınız.

Diyagramımızdaki “mıknatısa yapışmış halde iç silindir” yazan tüpün üzerine bir mezru parçası yapıştırırsanız herhangi bir dijital aygıttan çok daha gerçek ve hassas ölçüm yapan bir aygıt üretmiş olursunuz.

Diyagramımızı üretirken iki adet ve birbirinden birer numara küçük olan boş şırınga kullanabilirsiniz. Ayrıca şırınga üzerinde ölçek barındırdığı için mezru ihtiyacınız kalmaz.

Mıknatıslar hakkında oldukça detaylı bilgi alabileceğiniz makalemiz.

Merak ettiğiniz için teşekkürler.

aunl

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.