Kelebekler Vadisi’ni Gezdik ve…

Bilim-Teknoloji.com takipçileri için Konya’da açılan Kelebekler Vadisi‘ni gezdik. Yazımızda gezimizle ilgili ayrıntılardan ve karşılaştığımız bazı problemlerden bahsedeceğiz.

Fikir gerçekten mükemmel ve Türkiye gibi bilime aç bir ülkede bu tür bilimsel ve teknolojik alanda atılan adımları her zaman destekliyoruz. Fakat nedense bilimsel alanda atılan adımlarımız tanıtıldığı gibi olmayabiliyor ya da bir şeyler genellikle eksik kalıyor.

Öncelikle biraz teknik bilgi vermemiz gerekiyor. Özel sera ile atmosferden soyutlanmış ve kelebeklerin sergilendiği alan 56 futbol sahası büyüklüğündeki parkın küçük bir bölümünde bulunuyor. Kelebeklerin serbestçe uçabildiği alan 600m2 genişliğinde.

Konya Kelebek Vadisi Dış Cephe 1
Konya Kelebek Vadisi Dış Cephe

Kelebeklerin uçuş alanı özel bir sistem ile sürekli nemlendiriliyor ve ısıtılıyor. Ortamın yüksek nemi sistemdeki ultrasonik atomizer ya da klasik su püskürtücülerinin suyu partiküllerine ayırması ve havanın vakumlanıp bu su partiküllerinin içinden geçirililerek tekrar iç atmosfere verilmesi ile sağlanıyor.

Fakat ziyaretimizde gördüklerimiz bizi üzdü. Kelebekler, havayı vakumlayan araçların ızgaralarına yapışmış vaziyette bulunuyor. Ortamda uçmakta olan sadece ve sadece 2 kelebek gördük. Diğer kelebeklerin tümü aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi hareketsiz vaziyette ızgaralarla bütünleşmiş halde görülüyor.

Nemlendirici Kelebek 1

Bu nemlendiriciler görebileceğiniz gibi birbirinden farklı ve bunlar gibi daha bir çok nemlendirici mevcut ve her birinin ızgara kısmında hareketsiz kelebekler bulunuyor. Kullanılan hava nemlendiriciler web sitesinde “yüksek basınçı doğrudan hava nemlendirici” olarak tanıtılıyor. Kelebek gibi aşırı hassas bir canlı için kullanılacak “yüksek basınçlı hava nemlendiricisi”nde daha geniş kafes kullanılarak gereğinden fazla önlem almak gerekirdi.

Nemlendirici Kelebek 2

Ayrıca Kelebekler Vadisi’nde papağanlar da bulunmaktadır. Kelebekler konusunda eğitimliler mi bilinmez fakat kelebeklerin serbest uçabildiği alanda özgür bir şekilde bulunuyorlardı.

Papağan 1

Aşağıdaki fotoğrafta ise fotoğrafını çekmeyi başardığımız tek kelebeği görebilirsiniz.

Kelebek 1
Kelebek sol tarafta turuncu renkli.

Sonuç olarak gezi hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. Daha fazla canlı kelebek görmeyi umuyorduk fakat kelebeklerin onlarcası nemlendiricilerin ızgaralarına yapışmış vaziyette bulunuyordu. Nemlendiriciler oldukça gürültülü çalışıyordu ve kelebek gibi hassas yapılı canlılar için vakumu güçlü görünüyordu.

Buradan yetkililere gelecekte önlem almaları için çağrı yapıyoruz. Bir sonraki gezimizde daha çok kelebek görmeyi ve iyi haberler vermeyi umuyoruz. Bu tür bilimsel adımların ülkemizde atılmasını memnuniyetle karşılıyor ve daha iyi noktalara gelmesini umuyoruz.

Bilim-Teknoloji ekibi.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.