Karanlık mı Hızlıdır, Işık mı?

Merak Ettikleriniz: “Karanlık ve gölge ışıktan daha mı hızlıdır? “
-M. Z. ANGİ

Daha önceden bu konuda bir anket yayınlamıştık ve sonuçlarına bakılırsa insanlar bu konuda net bir karara varmış değiller.

Bu anketimize şu an katılabilir ve sonuçlarını görebilirsiniz.

Işık mı, Karanlık mı Daha Hızlıdır?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Peki doğrusu ne?

Öncelikle ışığın bilinen en hızlı varlık olmadığını bimeniz gerekiyor. Varlığı kesin olarak saptanmamış olmakla birlikte “takyon” isimli parçacıkların ışıktan daha hızlı gittiği varsayılıyor.

Takyonlar (Wikimedia)
Cevaba Gelirsek:

Işık bize göre karanlık ile aynı hızda olmalıdır. Çünkü karanlık demek “ışık olmayan yer” demektir. Bir ışık oluşturur ve bunu uzaya gönderirseniz enerjisi bitene kadar geçtiği yerleri aydınlatacaktır. Arkasında bıraktığı yerler ise aynı hızda karanlığa gömülecektir.

İkincisi ise karanlığın var olmadığı için hızının da hesaplanamayacağıdır. Karanlık edilgen bir tanımdır ancak var olan bir şey değildir. Karanlık ışığın yokluğudur. Bu nedenle bu duruma neden olan ışıksızlık tarafından etki altında kalacağı için bu etki sürdüğü müddetçe karanlık durumunda değişiklik olmayacaktır.

Ayrıca uzayda varlığı çoktan sona etmiş bazı yıldızların ışığını halen görebilmekteyiz. Bu da ışığın koptuğu varlıktan bağımsız olarak hareket edebildiğini göstermektedir.

Sonuç olarak karanlığın ve ışığın hızları kıyaslanamamakla birlikte tanımsal olarak eşit kabul edilebilir.

Merak ettiğiniz için teşekkür ederiz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.