Karadelikler mi, Karaküreler mi?

İnsanlar yeni bir objeye isim verirken ya başka bir dilden etkilenir ya da gördüklerini çocuksu bir bakış açısıyla ismlendirir. Bu talihsizliği yaşayan en önemli objelerden biri de karaküreler. Evet, bu terimin artık değişmesi gerekiyor. Ninja Kaplumbağalar çigifilminden hatırladığım o içinden çeşitli canavarların çıktığı karadelikler gerçekten tıpkı tepsi gibi simsiyah içinden başka alemlere geçebieceğiniz deliklerdi ama uzay boşluğundaki karaküreler birçok insanın zannettiği gibi tepsi gibi siyah dairesel cisim değil. Tıpkı futbol topu gibi küresel cisimlerdir.

Neden Kara?

Karakürelerin gerçek rengini, görüntüsünü bilmiyoruz çünkü etrafında oluşturduğu ultra vakum ortamı o kadar yoğun ki karaküreye doğru giden ışığı normale yaklaştırarak kırıyor ve görüntü oluşumunu önlüyor. Tabiki karaküreler elle tutulabilir cisimlerdir fakat bunu yapmak daha dokunmadan yüksek ısı ve vakum nedeniyle öleceğiniz için imkansızdır.

Karadeliğin İçine Düşmek mi?

Bazı bilim adamları bile kullanır bu ifadeyi. Karakürenin “içi” yoktur “yüzeyi” vardır. İngilizcede Black Hole olarak kullanılır ve ezberci bilim adamlarımız bu terimi hiç değiştirme zahmetine girmeden aynen aktarmıştır. Bunun yerine daha doğru tabir olan “karaküre” yi tercih etmeleri için neyin hakkında araştırma yaptıklarının farkında olmaları gerekirdi.

www.Bilim-Teknoloji.com olarak sizleri de artık karadelik yerine karaküre ifadesini kullanmaya çağırıyoruz. Bilimsel terimleri yabancı kaynaklarda olduğu gibi ezberlemek yerine, düşünerek ve üstüne birşeyler koyarak kullanmak bilime daha çok yakışacaktır.

Kampanyamıza destek vermek isterseniz #karadelikdeğilkaraküre tagını paylaşınız.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.