Karadelikler Hakkında Yanlış Bilinenler

Bu başlığı atmadan önce konunun merak edilenler bölümümüze bırakılan bir sorudan ilham alındığını belirterek yazmaya başlıyorum. Sorudaki kişi Interstellar yani “Yıldızlar Arası” filmini izlemiş bir genç arkadaşımız. Filmden etkilenmiş ve bize bunun mümkün olup olmayacağını soruyor.

Evet filmi maalesef izledim. Maalesef diyorum çünkü tam 2 saat 45 dakikam gitti bu film için ve bence önemli bir zaman kaybıydı. Şimdiden belirtmeliyim quantum fiziği, karadelikler konusunda gerçek bilgilere sahipseniz bu saçmalığı izlemeyin.

Burada daha önce ışık hızı konusundaki bilgilendirmeleri vermiştik ama burada madde madde tekrar edeceğiz. Yine de verdiğim bağlantıyı okumanızı öneririm.

  1. Işık hızında veya üzerinde seyahatin zamanın akışına müdehale ettiğine dair elde kanıt yoktur. Bir deney yapıldı fakat teorileri kanunlara çevirecek düzeyde olmadığı görüldü bu nedenle “İzafiyet Kanunu” yerine hala “İzafiyet Teorisi” diyoruz. Deneyin internetteki tek resmi ve örgün eğitim kurumu kaynağına buradan ulaşabilirsiniz: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/relativ/airtim.html
    Deney incelendiğinde, Dünya manyetik bir alana sahiptir, bu manyetik alan üzerinde hareket eden atomların elektron davranışları konusunda bilgimiz yok. Şöyle düşünün, güneş sistemimiz atoma benzer, gezegenler ise elektronlar gibidir. Güneş sistemimizin yanından hızla başka bir sistem geçse bütün sistem alt üst olacaktır. Bu atom saatlerinin dünya gibi ultra manyetik bir ortamda hareket etmesi sonucu bu sapmaları meydana getirmeyeceğini bilemeyiz. Üstelik atom saatinin bahsettiğiniz deneyde farklı yönlere gidildiğinde aynı hıza ramen farklı sonuçlar çıkarması ise bu deneyin aslında bir fiyasko ile sonuçlandığını gösterir.Madem zamanın değişimini sağlayan tek etken yani bağımsız değişken hız, neden batı ile doğu yönleri arasında 2 nanosaniye lik fark olştuğu bu konuda kanunu bozan birçok etmenden sadece birisi.

  2. Kara delikler “delik” değildir. Bildiğiniz basketbol topu gibi küreseldir. Sırf bu nedenle bir kampanya başlatmıştık fakat duyulmadığı kesin. “Kara Delik Değil – Kara Küre!“Hayallerde yaşamanın gereği yok. Evrenin merkezi de siz değilsiniz. Düşünün. Bir karadelik gerçekten tepsi gibi olsaydı neden tüm karadelikler tam olarak size dönük olsun? Aslında hiçbirisi size dönük değil küresel olduğu için hangi açıdan bakarsanız bakın sürekli daire şeklinde bir gök cismi görürsünüz.

    Neden Kara? Çünkü yüzeyinde oluşan yoğunlaşmış gaz tabakası ışığın normale yaklaşarak kırılmasına neden oluyor. Bu da sizin oradan ayrılan ışığı asla göremeyeceğiniz anlamına geliyor. Işığı göremeyince de madde görünmüyor. Sözün özü üzerine gelen ışığı geri yansıtmıyor çünkü etrafını saran olay ufku ışığı sektiriyor içine almıyor.

  3. Solucan delikleri mümkün mü? Solucan delikleri de bir teoriden ibaret. Wikipedia’nın içeriğine bakın, solucan deliği sayfasından aynen alıyoruz.

“Kara deliklerin (Blackhole) bilimsel olarak renginin neden kara (Black) oldukları konusundaki temel dayanak ise sahip oldukları inanılmaz kütle, yoğunluk ve çekim kuvvetinden dolayı ışığı bile bükebilecek ve içine çekebilecek güçte olmalarıdır. Bu yüzden hiçbir ışık kara deliklerin dışına çıkamaz, bu da onlardan bize herhangi bir ışığın ulaşamaması, dolayısıyla karanlık olması anlamına gelir.”[1]

  • İfadenin ne derece saçmaladığını farkedebiliyor musunuz? Size soru: Kütle kullanarak ışık bükülebilir mi sizce? Eğer bunu yapabilseydik lazer pointer çizgisini kullanarak Dünya’yı bir lazerle kırbaçlamamız mümkün olurdu. Dünya’nın görmediğimiz yüzüne lazer ışını gönderebilirdik.

4. Zamanda yolculuk mümkün mü? Hayır. Zamanda bir milisaniye de olsa, ne ileriye ne de geriye gidebilirsiniz. Zaman maddeden ve ışıktan bağımsızdır. Zaman sadece akar ve diğer değişkenlerden (hız, sıcaklık, kütle, hacim…) bağımsızdır. Bu konuda aslında söylenilmek istenilen kavram yanılgısı ise basittir. Bunu düzeltmek için bu sayfamızı ziyaret ederseniz ikizler paradoksunda bahsedilen konusunda kafanızda soru işareti kalmaz.

Interstellar filminde gördüğünüz,

– bu gezegenin 1 saati kaç dünya yılı ediyor?
+ 7 dünya yılı ediyor abi.
– hmm tamam bana 2 saat açar mısın, dünyadaki hisselerimin değerlenmesini bekleyeceğim.
+ tamam abi, içecek alır mısın?…

tarzında dialoglar aslında bir cehaletin belgesi. Gelecek nesiller bu filmleri bizim tek başına Bizans İmparatorluğu’nu yıkan Battal Gazi’yi izlediğimiz gibi izleyecek, tabi fizikten birşeyler çakan herkes bu filmin bir saçmalık olduğunun farkında.

“Yüzüklerin Efendisi’de saçma onu neden izliyoruz” konusuna girmeyin sakın. O bir hikaye, bu ise gerçeğe dokunup insalığın kafasının karıştığı noktalarda kafayı daha çok karıştırmaya çalışan bir kavram yanılgısı serisi gibi.

Kaynakça

1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Solucandeliği :(((

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.