Karadelikler (Karaküreler) Fazla mı Abartılıyor?

Takvimin 2012 yılına yaklaşmış olması sebebiyle son zamanlarda Dünya’nın geleceği hakkında oldukça fazla tartışmalar sürmektedir. İnternette, üniversitelerde, televizyonlarda ve daha birçok yerde bilim-kurgu filmlerden bilinç altına kazınmış birçok sözde fizik kuralları gerçek zannediliyor. Bunların en başında ise “karadelik” ismi verilen eni, boyu, yüksekliği ve kütlesi olan bir cisim üzerinden konuşulanları geliyor.

Fizikteki, biyolojideki, kimyadaki ve daha adını yazmadığımız birçok bilim dalında bulunan kavram yanılgılarının sebeplerinin başında, kavramların yabancı dilden (Latince) Türkçeye çevrilirken benzetme, ilişkilendirme, anolojik açıklamalar vs. kullanılması gelmektedir. “Karadelik” kelimesi bu konuda zihinsel şemaya sahip olmayan birinin beyninde  ilk olarak iki boyutlu ortası karanlık bir “boşluk” olarak betimlenecekdir. Fakat kara delikler aslında boşluk değil cisimdirler.

Kimi zaman fizik konusunda lisans düzeyinde eğitim alan kişiler sadece filmlerde olabilecek “kara delikleri kullanarak zamanda ileri ve geri yolculuk yapmak” gibi kelimeleri sarf edebiliyorlar. Tabi bunun mümkün olup olmaması hakkında kimsenin elinde bir delil yok ve şimdilik olamaz çünkü kara delikler üzerinde deney yapabilecek bir materyal, keşfedilmiş evrende henüz yok. Çünkü test yapmaya kalkacak olursanız muhtemelen araçlarınızı iğne deliğinden geçebilecek kadar sıkıştıracaktır.

Karadelik Nedir ?

Kara delik öncelikle, yukarıda belirtildiği gibi hacmi, kütlesi olan bir cisimdir. Ona “kara delik” denilmesinin sebebi ışığı tekrar yansıtmayacak şekilde absorbe etmesidir. Öyle ki üzerine hangi dalga boyunda olursa olsun herhagi bir ışık (lazer, spot, güneş, vs…) gönderildiği taktirde ışığı hiç yansıtmayacaktır bu sebeple kendisini asla göstermeyecektir. Kara delikler atom çekirdeklerinin birbirlerine çok fazla yaklaşması neticesinde, düşük hacim – yüksek ağırlık birleşimi mantığı ile oluşan yoğunluk formülünden hesaplancağı gibi  (d = m / v) aşırı yoğun cisimlerdir. Bu sebeple büyük bir çekim alanına sahiptirler. Bu çekim alanına yaklaşan bütün nesneleri kendilerine çeker; sürekli hacimlerini ve kütlelerini artırarak büyümeye devam ederler. Kara deliklerdeki çekim kuvveti o kadar büyüktür ki inanılmaz büyüklükteki cisimleri sadece iğne değliğinden geçebilecek kadar küçük hale getirdikleri bilinmektedir. Kara delik çekirdeklerinin çok sıcak olduğu tahmin edilmektedir, bunun sebebi olarak aşırı yaklaşmış ve sıkışmış  atom çekirdeklerinin radyoaktif birleşme tepkimesi olduğu düşünülmektedir.

Kara deliklerin “uzayı bükme” si hakkında aslında bu sözle neyi kastettiklerini bilmeyen birçok kişi kavram yanılgılarına sahiptir. Einstein’ın gerçekten ne demek istediğini sakladığını düşünmek boş bir çabadır, çünkü Einstein hiçbir zaman üstü kapalı, altında gizli mesajlar içeren düşünceler bırakmamıştır. Bıraktığı bütün düşünceler yeterince açıktır ve kimi zaman düşüncelerini somutlaştırarak anlatmıştır ki… bu açıklığa ve somutluğa ramen demek istediğinin altında yatanlara bakılmaktadır. Örneğin kara deliklerin uzayı bükmesi konusunda Einstein’ın verdiği yatak, çarşaf ve bilye örneğine gelirsek, yumuşak bir yatağın üzerine bir çarşaf serin ve bu çarşaf uzayı temsil etsin, çarşafın üzerine birkaç adet bilyeyi yerleştirin, bilyeler ise kara delikleri temsil edecektir. Bilyeler çarşaf üzerinde her biri kendi bulunduğu noktayı çekim alanı haline getirecektir. Yani bomboş uzayda bir yöne doğru eğilim oluşturmuştur. Böylece iki bilyenin tam ortasına hafif bir cisim konulduğu zaman hafif olan cisim en ağır bilye hangisi ise onun tarafına yaklaşacak ve o bilyenin bölgesindeki bükülmeyi artıracaktır. Sonunda en fazla büken bilye hangisi ise diğer bilyeler de o bilyenin yanına gidip bükülmeyi artıracaktır.

Peki bu bükülme neyi kapsamaktadır ? Bu bükülme sadece çekim merkezleri için bir bükülme sağlayabilecektir. Yani bu bükülmeyi kullanarak zamanda yolculuk, ışık hızına ulaşma, fotonlarına ayrılma gibi saçma durumlar sadece filmlerde olmaya devam edecektir. Bu durumdan nasıl fayda sağlanabilir ? Kara delikleri kontrol altına almak şu an için imkansız bir iştir. Kara delikler fiziğin bittiği noktalardır, fizik dahilinde ölçülebilen biçbir madde ile kara deliği tutup yerinden oynatamazsınız çünkü hangi araçla yaklaşmayı denerseniz deneyin yaklaştırdığınız materyali derhal kendisine çekmeye başlayacaktır. Belki çok ileri yıllarda kara deliklerin çekim alanlarını kullanarak yüksek süratlerle hareket etmek mümkün olabilir fakat bu işlem dahi fizik kuralları çerçevesinen ayrılamaz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.