Kan Tutması ile Gelen Panik Atak ve Psikolojik Çökme

Birçok insanı aslında kan tutar hatta doktorları bile! Ancak insanlar bu durumla nadir karşılaştığı için farkında değildir. Görmek istemeyeceğiniz görüntüler sizi irite edip bayılmanıza sebep olmuş olabilir. Ardından bu durum kısa süreli bir psikoljik rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bu normal mi, çözümü nedir? Bu yazımızı okuduğunuzda biraz daha olumlu düşünmeye başlayacaksınız.

Neden Kan Tutar?

Aslında yaşadığınız durum gayet normal, yani boşuna üzülmenize ve psikolojinizi zorlamanıza lüzum yok. İşin matematiğini anladığınızda “bu muymuş?” diyebilirsiniz. Kan tutması vücudumuzun içgüdüsel olarak gerçekleştirdiği kalıtsal fakat çevresel faktörler ile değişebilen bir durumdur. Kan görünce bayılmamızın temel sebebi tansiyonumuzun ani düşüşüdür. Peki neden bazılarımızın tansiyonu kana veya yaraya bakınca düşer?

Kanayan bir yara gördüğünüzde beyniniz bu yara sizin olmasa bile bir şeylerin ters gittiğini, ortada panik yapmayı gerektirecek durum olduğunu fark eder. Eğer yara kan boşaltmaya devam ederse kişi ölecektir ve beyin bu durumdan hoşlanmaz.

Beyin yara ve kan sizin olmasa bile ölmekten içgüdüsel olarak korunmaya programlanmıştır. Bu sırada beyniniz omurilik soğanına tansiyonu düşürmesi için sinyal gönderir. Bu sinyal aslında yaradan akan kanı yavaşlatarak ölümü en azından birkaç dakika geciktirmek amaçlı bir tedbirdir. Bu özellik evrim aracılığı ile oldukça uzun zaman içinde kazanılmıştır. Tansiyon düşüşü beraberinde beyninize giden kanın hacmini azaltacağı için beyniniz vücudunuzun kontrolünü bir süreliğine bilincinizden alır ve sizi hayatta tutmak üzere kontrole geçer. Bu sırada etrafı parlak beyaz olarak görürsünüz. Bunun nedeni göz bebeğinizin genişlemesidir. Alnınızdan soğuk terler akar ve kulağınızda çınlama başlar, ayaklarınızın üzerinde durmanız güçleşir. Kendinize geldiğinizde şiddetli bir baş ağrısı hissedersiniz.

Endişe ettiğiniz şey aslında bu kadar basit. Yani bu sizin zayıflığınız değil vücudunuzun kendini savunma biçimi, bu da sizi aslında hayatta kalma ilkesine göre daha güçlü yapıyor. Bu nedenle kan tuttu diye panik yapmanıza gerek yok.

Psikolojik çöküntü ve panik atak gibi problemler ise tamamen sizin yersiz düşüncelerinizden oluşur. Eğer tam olarak neden korktuğunuzun farkına varırsanız o korkuyu yok etmeniz kolaylaşacaktır. Eğer korkunuz kan tutması ise artık bundan korkmanıza lüzum yok çünkü mekanizmasını ve amacını öğrendiniz.

Kan Tutmasından Nasıl Kurtulurum?

Duyarsızlaşma çalışmaları yapmalısınız. Eşik değeriniz bir damla ise buna alışınca iki damla şeklinde yavaş yavaş eşik değerinizi yukarı taşımalısınız. Kan görmenin sizi soktuğu o durumdan kaçmamalısınız. Açık yaraya büyüklüğünü artırarak devam etmelisiniz.

Tıp fakültelerinde öğrenciler ilk yıllarında acillerde işe başlayarak “dayanırsa devam etsin” mantığı ile şoke edilmektedir. Tabi temel amacın insanların vakitlerini çalmamak olması nedeniyle güzel bir uygulama olarak görülebilir. Eğer kan tutması sorununuz varsa bunu yenebileceğinizi bilmelisiniz. Sonuçta kan tutması sizi hayatta tutmak üzere evrimleşmiş bir özelliktir. Bugün sahip olduğumuz özellikler sayesinde hayattayız. Bizi hayatta tutan sistemler bazen her ne kadar itici dursa da alışmalıyıız.

Bu konuda oluşturduğumuz “psikolojik sorunları ve anksiyeteyi giderme” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazıya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.