İz Bırakmadan Çıkarma Yapabilen Amfibik Araç

Savaş teknolojisinin vazgeçilmesi olan çıkarma araçlarında, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nce arkasında iz bırakmayan ve içinde aynı anda 3 büyük tankı taşıyabilen yeni bir araç geliştirildi.

UHAC (Ultra Heavy-lift Amphibious Connector – ultra ağır yük amfibisi ) adı verilen araç hem yüzme hem de karada hareket etme yeteneğine sahip. Yere basan paletlerin yüzeyi birbirine geçtiği için arkasında iz bırakmadan yer değiştirmesi mümkün.

Araç yaklaşık olarak 12.000 beygir güç üreten motorlara sahip. Denizde hareketini yine karada hareket etmesini sağlayan paletleri ile sağlıyor. Ağırlığı 76 ton ağırlığındaki araç 200 ton yükü taşıma kapasitesinde. Sudaki en yüksek hızı yaklaşık olarak 37km/h olan araç 29m uzunlukta, 15m genişlikte ve 8m yükseklikte.

Kaynak:

1- http://www.navy.mil/submit/display.asp?story_id=82174

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.