Işık mı, Karanlık mı Daha Hızlıdır?

Bu birçok bilimsel tartışmalara konu olmuş bir sorudur. Bazı bilimadamları ışığın daha hızlı olduğu, bazı bilimadamları karanlığın daha hızlı olduğu, bazı bilimadamları ise karanlıkla ışığın kıyaslanamayacağı konusunda görüş belirtmektedir. Anketimize katılarak görşlerinizi yansıtabilir ve aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak tartışmaya girebilirsiniz.

Işık mı, Karanlık mı Daha Hızlıdır?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Işık mı, Karanlık mı Daha Hızlıdır?” için 8 yorum

 • Avatar
  20 Ocak 2015 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  Işık daha hızlıdır çünkü karanlık diye bir şey yoktur karanlık ışığın var olmamasıdır

  Yanıtla
 • Avatar
  20 Kasım 2014 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Aslında kıyaslanamaz demek istedim ancak işin içinde başka bi iş olabilir diye diğer dedim. Işık bir hıza sahip, “var olan” bir şeydir. Karanlık ise en basit tabirle “boşluğun ışıksız kısmı”dır. Boşluğun hızından söz edilebilir mi? Bu durumda böyle bir soru saçmalaşıyor ve de kıyas edilecek bir niteliği kalmıyor.

  Yanıtla
 • Avatar
  16 Eylül 2014 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  ışığın hızı sabit olabilir ancak yalnızca uzay boşluğunda. ışık cam ya da sıvı şeylerin içinden hareket ettiğinde gözle görülebilir bir biçimde yavaşlıyor. zaten öyle olmasaydı teleskoplar ya da insanı görüş mümkün olmazdı.
  parçacıkların yoğunluğu arttıkça ışığın hızı azalır. onun dışında ışığın hızı ileri ve geriye doğru hareket ederken her zaman aynıdır.
  ışığın hareket zamanı bizim ufkumuzdur. ufkumuz dışındaki evreni algılayamayız. bu ise uzayın ışık hızından daha hızlı geliştiğini gösterir. o kadar hızlı gelişiyor ki diğer gezegenlerin ışığı asla bize ulaşmıyor. bu karanlığın ışık hızından hızlı olduğunu göstermez. bu evrenin genişleme hızının ışık hızından daha büyük bir hızda genişlediğini gösterir ve bu da aradaki karanlık alanı genişletir.
  aslında karanlık hız ve ışık hızı birbirine eşittir. karanlığın hızı ışığın hızına göre değişkenlik gösterir.
  ışık genelde saniyede 299 km hızda gidiyor.
  karanlığın hızı = ışık hızı diyebilirim.

  Yanıtla
  • Avatar
   27 Aralık 2014 tarihinde, saat 23:24
   Permalink

   en basit örnek lazerler dügmeye bastiimiz anda isik oraya variyor tekrar bastigimiz anda karanlik oluyor her iki sürede esit. 2. batigimizda karanlik olmasi karanligin hizi olarak düsünülebilir.

   Yanıtla
   • Bilim Adamı
    28 Aralık 2014 tarihinde, saat 19:22
    Permalink

    lazer ışınını uzay boşluğuna gönderirsek lazer kapatıldığı anda ışık kesilir fakat önceden gönderdiğimiz lazer ışını yol almaya devam eder tabi enerjisi düşerek. aslında bunun anlamı ışığın tıpkı bir madde gibi hareket ediyor olması. bu duruma göre düşünürsek ne olacak peki?

    Yanıtla
     • Avatar
      30 Aralık 2014 tarihinde, saat 16:27
      Permalink

      biyoloji sözel olmalı hiçbir şey anlamıyorum konuşmalarınızdan :)

   • Avatar
    25 Ocak 2015 tarihinde, saat 03:06
    Permalink

    Aslında lazeri kapatınca karanlık yayılmıyor,ışık bir nesne tarafından emiliyor.

    Yanıtla

Yorum Yaz