Işık Hızı Zaten Çoktan Aşıldı, Sonuç: Olağanüstü Bir Durum Yok!

     Bu konuyu okumadan önce bu yazımızı ve bu yazımızı okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Çünkü büyük eğitimlerden geçmiş insanların ışık hızının aşılması konusunda kendilerini komik duruma düşürmesi konusunda biraz daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor.

     Işık hızının yaklaşık değeri 300.000km/sn (üç yüz bin kilometre – saniye) olduğunu biliyorsunuz. Bazı bilim adamlarına göre madde ışık hızına ulaşınca zamanda yolculuk yapılabilir hatta madde foton haline dönüşebilir. Bu halihazırda bir teori fakat denenmesi aslında yaşanmasına ramen mümkün görünmüyor. En azından Dünya'yı sabit kabul edersek hayır!

     Güneş, Dünya hatta Samanyolu Galaksisi yerine durmuyor, büyük hızla sürekli hareket ediyor ve biz bunları toplayarak uzay dokusu üzerinde bulunan herhangi bir noktaya göre ne kadar hızla hareket ettiğimizi ölçelim.

     Güneş, Samanyolu Galaksisinde bir yıldızdır ve doğal olarak yerinde durmaz. Samanyolu Galaksisi üzerinde bulunan diğer yıldızlara göre yapılan ölçümlerde güneşin yaklaşık hızının: 220 km/sn (iki yüz yirmi kilometre – saniye) olduğunu kaynağımızdan da görebilirsiniz. Bu hareket aşağıdaki GIF animasyonuna benzer bir şekildedir. (Yüklenmesi uzun sürebilir, yaklaşık 4MB)

gunes_sistemi_hareket_1

     Samanyolu Galaksisi de sabit değildir fakat diğer kaynaklar ile karşılaştırıldığında herkes tarafından kabul görmüş sabit bir değer bulunamadığı için bilginin güvenirliğini düşürmemek adına bu değerleri sunmadık.

     Peki bu hareketlerin anlamı ne? Bu kadar hareketin üzerine bir de dünya üzerinde yüksek süratlerle parçacıkların hareket ettirilmesi devreye girince aslında ışık hızı aşılsa bile hiçbir şeyin değişmeyeceği ortaya çıkabiliyor.

     Hardron çarpıştırıcısında ışık hızının yaklaşık %99 una ulaştırılan parçacıklar zaten gezegenlerin ve sistemlerin hareketinin sabit olmamasından dolayı belkide %120 si gibi bir hıza ulaşmış olabilir fakat bu düşünce ihmal edildiği için hala ışık hızından büyük beklentileri olan oldukça fazla sayıda insan var. Sonuç olarak bu konudaki düşüncemiz boşlukta bulunan bir maddenin zamandan ve hızdan bağımsız olduğu yönündedir. Yani hız ve zaman diğer etkiler ihmal edildiğinde madde üzerinde bir etkiye sahip değildir ve zaten günümüzde bu etkilerin bir kanıtı kanun halini almamıştır.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.