Işık Hızı Zaten Çoktan Aşıldı, Sonuç: Olağanüstü Bir Durum Yok!

     Bu konuyu okumadan önce bu yazımızı ve bu yazımızı okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Çünkü büyük eğitimlerden geçmiş insanların ışık hızının aşılması konusunda kendilerini komik duruma düşürmesi konusunda biraz daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor.

     Işık hızının yaklaşık değeri 300.000km/sn (üç yüz bin kilometre – saniye) olduğunu biliyorsunuz. Bazı bilim adamlarına göre madde ışık hızına ulaşınca zamanda yolculuk yapılabilir hatta madde foton haline dönüşebilir. Bu halihazırda bir teori fakat denenmesi aslında yaşanmasına ramen mümkün görünmüyor. En azından Dünya'yı sabit kabul edersek hayır!

     Güneş, Dünya hatta Samanyolu Galaksisi yerine durmuyor, büyük hızla sürekli hareket ediyor ve biz bunları toplayarak uzay dokusu üzerinde bulunan herhangi bir noktaya göre ne kadar hızla hareket ettiğimizi ölçelim.

     Güneş, Samanyolu Galaksisinde bir yıldızdır ve doğal olarak yerinde durmaz. Samanyolu Galaksisi üzerinde bulunan diğer yıldızlara göre yapılan ölçümlerde güneşin yaklaşık hızının: 220 km/sn (iki yüz yirmi kilometre – saniye) olduğunu kaynağımızdan da görebilirsiniz. Bu hareket aşağıdaki GIF animasyonuna benzer bir şekildedir. (Yüklenmesi uzun sürebilir, yaklaşık 4MB)

gunes_sistemi_hareket_1

     Samanyolu Galaksisi de sabit değildir fakat diğer kaynaklar ile karşılaştırıldığında herkes tarafından kabul görmüş sabit bir değer bulunamadığı için bilginin güvenirliğini düşürmemek adına bu değerleri sunmadık.

     Peki bu hareketlerin anlamı ne? Bu kadar hareketin üzerine bir de dünya üzerinde yüksek süratlerle parçacıkların hareket ettirilmesi devreye girince aslında ışık hızı aşılsa bile hiçbir şeyin değişmeyeceği ortaya çıkabiliyor.

     Hardron çarpıştırıcısında ışık hızının yaklaşık %99 una ulaştırılan parçacıklar zaten gezegenlerin ve sistemlerin hareketinin sabit olmamasından dolayı belkide %120 si gibi bir hıza ulaşmış olabilir fakat bu düşünce ihmal edildiği için hala ışık hızından büyük beklentileri olan oldukça fazla sayıda insan var. Sonuç olarak bu konudaki düşüncemiz boşlukta bulunan bir maddenin zamandan ve hızdan bağımsız olduğu yönündedir. Yani hız ve zaman diğer etkiler ihmal edildiğinde madde üzerinde bir etkiye sahip değildir ve zaten günümüzde bu etkilerin bir kanıtı kanun halini almamıştır.

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Işık Hızı Zaten Çoktan Aşıldı, Sonuç: Olağanüstü Bir Durum Yok!” için 6 yorum

 • Avatar
  04 Nisan 2016 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Dostum başta diyeceğim o ki baştan yanlış düşünüyosun. tmm düya güneş sismi fln stabil değil gezip duruyoruz. fakat bu durumda ölçülen ışık hızıda onun içinde ölcülmüştür. yani bir manası yok. yani hali hazırda ölçülen bu ışık hızı davası bunlar olurken ölçüldüğünü unumuşsun. bunlar yapılırken ölçülen bu hızın bunlar olurken var olması gerekir. kusura bakma baya karışık bi cvp oldu ama anlarsın sen bence ana konuyu.

  Yanıtla
  • Avatar
   06 Nisan 2016 tarihinde, saat 17:12
   Permalink

   Demir Yalçınkaya, Işığın eylemsizliğe sahip olmadığı konusunda bilginizin olduğunu düşünüyorum.

   Aslında yazınız bana fikir verdi fakat bunu ölçmem son derece zor sanırım; çünkü çok büyük bir alan gerekebilir.

   https://www.bilim-teknoloji.com/isigin-eylemsizligi-var-midir/

   Bağlantısını verdiğim yazımda ışığın eylemsizliğinin olmadığını yazmıştım. Buradan yola çıkarak bir deney tasarlayalım.

   Kuzey, güney, doğu ve batı olmak üzere dört noktaya sahip bir kare alan işaretleyim. Ardınan kuzeyden güney noktasına bir lazer ışını gönderelim ve kaç saniyede geldiğine bakalım. Ardından bunu güneyden kuzeye şeklinde tekrar edip kaç saniye fark oluştuğuna bakalım. Bunu diğer karşılıklı yönler arasında tekrar edersek ışığın eylemsizliğinin olmayışından faydalanarak uzay dokusu üzerinde ne kadar hızla nereye doğru hareket ettiğimizi ölçebiliriz sanırım. (Tabi hassas ölçüm için çok uzaklardaki sensörleri kullanmamız gerekecektir.)

   Bu deneyi yaparsak çok da hızlı hareket etmediğimizi görebiliriz fakat sanıyorum bu sıfır olmaz. Çünkü uzay boşluğunda hareket halinde olduğumuz bir gerçek. Tabi bunun da en azından ışık hızının %1 inden daha hızlı olacağı görüşündeyim. Zira ışık hızının teorik hıznın %1’i 3000km/sn olduğu düşünülürse toplam hareketin bu hızı aşması zor görünmüyor.

   Benim yazım bir düşünce yazısıydı ve tamamen kendime aitti, tabiki bir tez bile değil ama bu sitedeki kurallarda yazılı olan bir madde var. “İçeriğin Doğruluğu:3” maddesine göre düşüncemde hata bulur ve ispatla doğrularsanız yazımın düzeltilmiş olarak yeni sahibi, isminizle ve vermek istediğiniz şahsi bağlantılarla sizin olur.

   Yanıtla
   • Avatar
    16 Nisan 2016 tarihinde, saat 18:37
    Permalink

    dostum. beni yanlış anlama düşünce yazısı oldunu belitmiştin zaten. fakat böyle konular üzerinde tarrışmak ve teoriler üretmek gerçekten çok zevkli ve sevdiğim bi şey. konuyu istediğim yada ismin geçmesini istediğim bir yer yok bunu yazmamdaki amaç bir tartışma konusu olmasıydı.
    konuya gelirsek deneyin güzel olur.

    bende düşüncemi paylaştım. sana şahsına yönelik yazı değil konunda bir noktayı kaçırdığa deyinmek istedim. sanırım o noktayı anladın sende. ( ben , her ne kadar karmaşık yazsam da )

    aslında bunu şöyle örnekliyebilirsem süper olur. aklımdan geçenleri dillendirmek zor oluyo çozu zaman, yanlışlık olursa affet.

    Beni – ışık olarak baz alalım
    dünya – tren

    tren 100Km giderken, trenden atladığımı düşün, sürüklenirim çünki içinde bulunduğum tren beni o yüksek hıza çıkarmıştı.

    şimdi trenin üstünde olduğumu düşün ve altımda motosiklet oldunu düşün(bare haylde ezik kalmıyalım kaliteli bişi olsun, “hayabusa” olsun.
    Motorla +100Km daha yaptım ve gidiyorum.

    şimdi benim hızım 200Km mi yoksa 100Km mi?

    ben sadece buna deyinmek istedim. tekrar ediyorum hiç bir isteğim yok sadece tartışmak zevkli. bu arada yakında yogun bir iş günleri başlıyor arada bir girip check yapabilirm haberin olsun bro.

    Yanıtla
  • Avatar
   28 Nisan 2016 tarihinde, saat 17:17
   Permalink

   Demir Yalçınkaya,

   Işık hızı bütün hareketimizin toplamı ile birlikte ölçülmüştür ifadesi ışığın eylemsizliği olduğuna inandığınız anlamına geliyor. Fakat unuttuğunuz bir şey var: Işığın kütlesi yoktur.

   Sizin hesabınız (anladığım kadarıyla) >> Işığın boşluktaki hızı + sistemler toplamının hızı = ışığın gerçek hızı. Fakat bu noktada ışığa eylemsizlik biçmiş oluyorsunuz fakat ışığın eylemsizliği yoktur.

   Benim hesabımda >> Işığın boşluktaki hızı = ışığın gerçek hızı olur.

   Sizin söylediğiniz gibi olsaydı en önce en arkadan hızlı gelen arabanın görüntüsünü görürdük. Çünkü ışık hızı + aracın hızı formülü ortaya çıkar ki bu tamamen yanlış.

   Benim teorime göre ışık hızını aşan madde: Hardron çarpıştırıcısı içinde ışık hızının ~%99.9’una çıkmış proton taneciği sistem yönünde hareket ederken ışık hızını aşmış olacaktır. (Uzaydaki dokuya göre)

   Yanıtla
 • Avatar
  25 Kasım 2015 tarihinde, saat 01:43
  Permalink

  enteresan bir yazı, tescil edilmemiş dâhilerimiz varmış, ışık hızını bile geçmişler :) biraz konuyla ilgili kaynak okusanız iyi olur.

  Yanıtla
  • Avatar
   27 Kasım 2015 tarihinde, saat 13:16
   Permalink

   Yerinizde olsam “ışık hızı bile” ifadesini kullanmazdım çünkü abartılacak bir hız değil. Daha öncesinde insanlar “ses hızı bile” ifadesini kullanıyorlardı.

   Korkarım artık “ışık hızı bile” ifadesi çok eskide kaldı. İsterseniz “takyon” konusundan bahsedelim biraz.

   Yanıtla

Yorum Yaz