Işık Hızı Konusundaki İnanılmaz Kavram Yanılgısı

     Işık hızında ya da ışık hızına yakın hızlarda seyreden nesneler için zamanın akış hızında değişiklik olduğuna dair büyük bir kavram yanılgısı küçümsenmeyecek eğitime sahip insanlar tarafından yanlış biliniyor ve aktarılıyor. Bunun asıl sebebi; bilginin yeterince doyurucu verilmemesi ve bunun arkasından gelen yanlış anlamaların kişilerin kendinden kattığı bilim-kurgu bilgilerle harmanlanması ve bu şekilde anlatılmasıdır. İşin ilginç tarafı; bu kavrama, hiçbir şeyi ölçüp biçmeden inanmayan, realist zekeasına sahip kişilerin de inanması. Bu yazıda, aslında ışık hızında seyretmenin zaman akışında hiçbir değişiklik oluşurmadığını ve bu kavram yanılgısının nereden doğduğunu bulacaksınız.

     Işık Hızında İlerleyen Nesne İçin Zaman Kavramı

     Işık hızında ilerleyen bir cisim bizim için hangi zaman akış hızında bulunuyorsa kendisi için de aynı akış hızında bulunur. Bunun basit açıdan ilk nedeni zamanın varlıklar üzerinden bağımsız oluşu gelir. Zaman hızdan, kütleden, ebatlardan, vb. ölçülebilen her unsurdan bağımsız olarak kendi akışı içindedir. Zaman için yapılan tanımlar hiçbir zaman gerçeği yansıtamamıştır, sadece insanların kafasında somutlaştırmak adına üretilmiş “şema” olmaktan öteye gidememiştir. Aslında zaman tanımlanamaz çünkü zaman durdurulamayan, elle tutulup gözle görülemeyen, her varlığa etki eden ama hiçbir varlıktan etkilenmeyen kaostur.

     Işık Hızında İlerleyen Nesne İçin Zamanın Daha Yavaş Aktığı İddiası

     Bu yanılgıya küçümsenmeyecek derecede eğitim almış kişiler dahi düşmektedir. Hatta bu yanılgıyı Einstein’ a iftira atmak noktasına getiren (Einstein tarafından söylendiğinden bahseden) akademisyenler bulunmaktadır. Bu duruma, Einstein tarafından bulunan görelilik kuramının yeterince anlaşılmaması yol açmaktadır.

    

     Kavram Yanılgısının Çözümlenmesi     

     Yukardaki tabloya göre A, B ve C; A ile B 20 ışık yılı, B ile C 20 ışık yılı olmak üzere doğrusal 3 gezegen olsun. A gezegeninde yaşayan ve tam 20 yaşında olan tek yumurta ikizi Ali ve Ahmet adlı iki astronot kardeş olsun. Bu astronot kardeşlerden Ahmet ışık hızında gittiği varsayılan bir uzay aracına binip kırmızı ile çizilen 20 + 20 + 20 + 20 = 80 ışık yılı mesafelik yola çıkmış olsun. Ali ise dünyada kontrol için bırakılsın.

    Uzay aracının hızı ışık hızı olduğuna göre Ahmet B gezegenine 20 senede ulaşacak ve tam B gezegenine geldiğinde dünyaya 40 yaşındaki görüntüsünü ışık hızında yollamaya başlayacaktır. (Ahmetin görüntüsünün ışık hızında ilerlemesinin sebebi, görüntünün ışıktan oluşmasıdır.) Bu sırada Ali’de 40 yaşında olacaktır. Ahmet C gezegenine devam ederken görüntüsü ise aynı hızla A gezegenine devam edecektir. Ahmet C gezegenine ulaştığı anda tam 60 yaşında olacaktır ve B gezegeninde A ya doğru gönderdiği görüntüsü A gezegenindeki Ali’ye ulaşmış olacaktır. İşte kavram yanılgısının başladığı nokta burası : Ali 60 yaşındayken kardeşinin 40 yaşındaki görüntüsünü görecektir ve ikiz olmalarından ötürü Ahmet’ in doğal olarak Ali’den farkı belli olacaktır. Fakat Ahmet’te 60 yaşındadır, 40 yaşında olan B den yola çıkan görüntüsünden başka birşey değildir.

Ahmet geri dönmeye başlar ve tekrar A gezegenine ulaşıncaya kadar 40 ışık yılı geçecek ve Ahmet 100 yaşında A gezgenine ulaşmış olacaktır. Bu sırada Ali’de 100 yaşında olduğu için ikisi de 100 yaşında kaldığı sabit olacaktır. Kısaca genç kalan sadece görüntüdür, kişi görece gençtir.

DİKKAT ! Bu yazı bilim-teknoloji.com 'a aittir kopyalanamaz. ©
 

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.