Isı Pay Ölçer Adaletsizliği

Birçok apartmanda kullanılan ortak ısınma sistemlerinin yakıt masraflarını adaletli dağıtma amacı taşıyan pay ölçerler ne kadar adaletli?

Adaletin sağlanması üzerine getirilen bu sistem sonucunda aslında büyük adaletsizlikler yaşanıyor. Özellikle kuzeye bakan cephelerdeki evler, en üst ve en alt kattaki evler, alt veya üst katında boş daire olan evler bu sistemden dolayı büyük adaletsizlikler yaşamaktadır.

Öncelikle ısı pay ölçerlerin nasıl çalıştığını anlayarak işe başlayın: Isı pay ölçerler kaloriferinizin sıcaklığı ile evinizin sıcaklığı arasındaki farka bakarak kaloriferin evinizi ısıtmak için ne kadar enerji harcadığını hesaplar. Kısaca eviniz ne kadar sıcaksa faturanız o kadar düşük gelir. Çünkü kalorifer evinizi ısıtmak için enerji harcamaz ve böylece sizin eviniz için ortak sistem fazla enerji kaybetmemiştir. Bu nedenle evi havalandırmak için pencere açmak gibi girişimler pay ölçerinizin size daha kabarık fatura göndermesini sağlar. Soğuk ve bir türlü ısınamayan bir evde oturuyorsanız faturanız hiç ısınmamanıza ramen yüksek gelir. Çünkü pay ölçere göre sizin eviniz soğuk olduğu için kaloriferdeki ısı enerjisi sizin eve akmaktadır. Çünkü ısı her zaman sıcaktan soğuğa doğru hareket eder ve bu merkezi sistem için bir enerji kaybıdır. Kısacası pay ölçere göre sizin ne kadar ısındığınız değil, ne kadar enerji harcadığınız önemlidir.

Adaletsizliğin Mantığı Nedir?

İlk bakışta düşündüğünüzde “enerjiyi çok harcayan çok ödesin mantıklı olan bu değil mi?” diye düşünebilirsiniz fakat dikkatli ve mantıklı düşündüğünüzde adaletsizliği görebilirsiniz. Diyelimki 5 katlı bir apartmanda 4. katta buluan ve içi 28°C sıcaklıkta olan bir daire düşünün. Bu kişinin evine pay ölçer 50TL yazarken bir üst kattaki komşusuna odası 20°C olmasına ramen 200TL yazmaktadır. Bu durumda 4. katın 28°C sıcaklığının korunmasını sağlayan, 4. katı soğuğa karşı kalkan göreviyle saran 5. kat; neden hem 4. katın daha çok ısınmasını sağlayıp aynı zamanda komşusundan daha fazla ödesin?

Örnek olarak en üst katta oturan bir ailenin evini düşünün; doğal olarak yeterince ısınmamaktadır. Binada her türlü ısı yalıtımı yapılmış olsa bile bu değişmez bir gerçektir. Bu evdeki insanlar kaloriferi sonuna kadar açsa bile üst kat olmanın verdiği dezavantaj neticesinde evi asla ısınamayacak ve pay ölçer bu ev için ısı kayıp noktası muamelesi yapacaktır. Sonuç olarak en kabarık faturayı en az ısınan aile ödeyecektir. Üstelik bu fark en az fatura ile en çok fatura arasında 300 – 400 TL gibi sayıları görebilecektir. Evleri ısınamadığı gibi neredeyse bütün ısınma yükünü birkaç aile çekecektir.

Örnek tabiki sadece üst katlarda oturanlar için değil, altında veya üstünde boş daire olan bir ev de aynı sorunu yaşayacaktır. Hem evi ısınmayacak hem de çok fazla para ödeyecek. Peki bu sistem kime yarar? Bu sistemin yaradığı kişiler yüzlerce evi olup kira ile geçinen insanlardır. Birkaç evi boş olduğu zaman gidip kaloriferleri iptal ederek bütün faturaları diğer komşulara yüklerek büyük bir zarardan kurtulmuş olur. Ayrıca Türkiye’de bu teknolojiye sahip firma maalesef yoktur. Bu nedenle Amerikan, Alman ve İsrail kökenli şirketler ile sınırlı elektronik cihazlar her bireyin, evinin her odasına girmiş olmak zorunda bırakılmıştır. İsterseniz hiç kalorifer yakmayın yine de bu firmalara her ay abonelik bedeli ödemek zorundasınız. Üstelik kalorifer başına…

Bu sistem tasarrufa yönlendirme aracılığı ile ekonomik olarak çok gelir getirdi mi bilinmez fakat hastane masraflarını artırdığı kesin. Üstelik sistem için yapılan ithalat ve uydudan alınan hizmetin masrafları o kadar büyük ki kendini amorti etmesi dahi imkansız gibi görünüyor.

Isı Pay Ölçerde Hile Yapmak Mümkün mü?

Isı pay ölçerler her bireyin evinde bulunduğu için insanların bu araçlar üzerinde ne tür işlemler yaptığını görmek pek mümkün olamıyor fakat aynı binada yaşadığınız insanlarla ödenen farkların tıpkı uçurum gibi olması akıllara “hile mi yapıyor” sorusunu getirebiliyor. Zira elektronik bir cihaz üzerinde hile yapmak teknik bilgiye sahip kimseler için zor olamaz.

Isı Pay Ölçerler Bizi Dışa Bağımlı Hale Getirmektedir [1]

Tüketici Hakları Derneği 03.12.2012 tarihinde bir basın duyurusu yapmıştı ve konu ile ilgili olan kısmını aşağıdaki alıntıdan inceleyebilirsiniz:

“Tüketici Hakları Derneği olarak, Derneğimize gelen şikayetleri de dikkate alarak 5 aydan beri araştırma yaptık. Yaptığımız bu araştırmalara göre, “ısı pay ölçer” sisteminin ilk kuruluş giderlerinin her bir daireye 1000TL dolayında bir yük getirdiği görülmüştür. Diğer taraftan, “ısı pay ölçer” sisteminin ölçümü – okunması, fatura düzenlenmesi ve bakımı gibi hizmetler için  de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış firmalara her ay ve sistemin ömrü boyunca daire başına ortalama 7-8TL dolayında bir bedel ödenecektir. Ancak, bazı dairelerden  bakım bedeli altında her ay 40TL dolayında bir bedel alındığı da belirtilmektedir.
Bununla birlikte, belli bir süre sonra ( 5 ya da 10 yıl) ısı pay ölçerin pili ve sistemin tümünün yenilenmek zorunda olacağı belirtilmektedir. Buna göre, 5 – 10 yıl boyunca sistemin 2.kez kurulması ve bu süre içersindeki tüm giderleri de eklediğimizde 6.000,00 -14.000,00TL arasında her daire başına  bir ödeme yapılacağı gerekmektedir.

Derneğimize gelen şikayetlerde ve yaptığımız araştırmalarda, her daireye çıkartılan bu yüksek giderler karşısında dairelerin ısınamadığı, sistemin gürültü yarattığı ve hiçbir enerji tasarrufu sağlamadığı belirtilmektedir.

Kısacası, ısı pay ölçer sistemi, merkezi ısıtma sistemlerinde her aileye yüksek miktarda ekonomik yük getirmenin yanı sıra ısınamama ve gürültü yaratmakla birlikte, dışa bağımlılık nedeniyle ülke ekonomisine zarar vereceği çok açıktır.

Bu nedenlerle, anlaşılıyor ki, hem tüketicilere hem de ülkeye yarar değil zarar getiren ve getirecek olan, ancak, belli firmalara  köşe döndürecek olan ısı pay ölçer sistemi iptal edilmelidir.

Konuyla ilgili olarak, merkezi ısıtma sistemlerinde yaşayan tüm tüketicilere, yarar değil zarar getiren ve getirecek olan ısı pay ölçer sistemine geçmemeleri çağrısında bulunuyoruz. ”

Yazımızı beğendiyseniz sayfa altına bulunan sosyal butonlarla paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayınız.

Lütfen anketimize katılın:

Isı pay ölçer hakkındaki görüşünüz nedir?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kaynakça Listesi:

1. http://www.tuketicihaklari.org.tr/haberler/basinaciklamalari.2012.12.03.html

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.