İnsanlar Bulunduğu Odadaki Bakteri Sayısını Hızla Artırabiliyor

     Yale Üniversitesi mühendisleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir kişi bulunduğu odadaki bakteri sayısına saatte 37 milyon bakteri ekliyor.

     Araştırmaya göre kişi yere ne kadar yakınsa o kadar fazla bakteri üreyebiliyor. Bunun sebebi olarak ise bakterilerin genellikle yerlerde daha fazla bulunması yatıyor fakat insanın bir saat boyunca bulunduğu bir odada en fazla havadaki bakteri sayısı artıyor. Kişinin soluk alıp vermesi yeterli olurken vücut hareketinin artması durumunda üreyen bakteri sayısı çok daha büyük rakamlara ulaşabiliyor. 

     Yale Üniversitesi, Çevre Mühensidliği bölümünde Doçent olan Jordan Peccia tarafından yürütülen araştırmada kullanmak üzere dış ortamdan soyutlanmış bir oda temizlik işleminin ardından dört gün boyunca sürekli boş bırakıldı ve dört günün sonunda normal kullanıma sunularak bakteri artışının insanlara bağlılığı araştırıldı. Araştırma sırasında oda dinlendirilerek havadaki partiküllerin tabana çökmesi sağlandı ve alınan örnekler incelenerek mikroorganizma artışı gözlendi.

Araştırmada bakterinin yanı sıra bazı mantar türleri ve çokça sporları bulundu. Ortamdaki mikroorganizma miktarını en fazla etkileyenler; odayı kullanan kişi sayısı, havanın yoğunluğu ve nemi oldu. Oda tabanının halı ile kaplı olduğu denemelerde ise bakteri sayısında çok önemli olmayan bir artış kaydedildi fakat bu durumun halı kullanılmaması anlamına gelmediği bildirildi.

Hava kalitesinin artırılması hedeflenen araştırmada on beş ayrı bakteri türüne rastlandı. Özellikle yerdeki bakterilerin havaya kaldırılmasını sağlayan fan, klima, havalandırma gibi sistemlerinin bu araştırmanın sonuçları dikkate alınarak üretilmesi planlanıyor.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.