İnek Ağacı – Ağaçtan Süt Elde Etmek

Brosimum utile, couma macrocarpa, gymnema lactiferum ve manilkara bidentata isimli ağaçların meyve suları ya da özütleri süt alternatifi yapıdadır. Genel olarak İnek Ağacı şeklinde anılan bu ağaçların ya meyvelerinden ya da gövdelerinden alınan sıvıların tadını inek sütünden ayırmak bazıları için oldukça zordur.

Couma Macrocarpa
Couma Macrocarpa

İnek ağaçları dünyanın farklı bölgelerinde görülebilir. Örneğin resmini gördüğünüz couma macrocarpa Orta ve Güney Amerika da yaşamaktadır. Ağacın özütü ishalde ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İnsanlar tarafından yenilebilen meyveleri tatlı ve sütlüdür fakat bu meyveleri genellikle maymunlar tüketir.

Manilkara bidentata ise yine Orta ve Güney Amerika ile Karayip Adaları bölgesinde yaşamaktadır. Ağacın kauçuk kısmı latex yapımında da kullanılır. Yüksek kalite golf toplarının en dış katmanının yapısında kullanılır. Sütlü meyvesi yenilebilir.

Gymnema lactiferum un gövdesinden elde edilen suyu ise kremasıyla ve tadıyla sütü aratmayacak kadar süte benzer. Hatta sütün alternatifi olarak kullanılabileceği iddia edilmektedir. Bitki özellikle  Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka’da yetişmektedir. Genel olarak “İnek Ağacı” lakabını en çok hak eden süt özlü ağaç gymnema lactiferum dur.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.