İndüksiyon Isıtıcı

     Videodaki araç bir indüksiyon ısıtıcısıdır, elektronik devresinin ayarlarına göre 800-900 derece ya da daha düşük – daha yüksek sıcaklığa göre ayarlama yapılabilir. Isıtıcının büyük bölümü kondansatör, kapasitör ya da sığaç olarak adlandırılan elektronik birimlerin birçoğunun (yaklaşık 250 – 300 adet) birbirine paralel bağlanmasıyla elde edilmektedir.

Araç oldukça yüksek miktarda elektrik harcamaktadır fakat içine eklenen metalleri kısa sürede eritecek kadar yüksek ısılara ulaşabilmektedir. Videoda görülen metalin eridikten sonra yere düşmesinin sebebi devrenin kapatılmasıdır. Ayrca videodaki metal, indüksiyon bobininin havada tutabileceği bir metal türünden seçildiği için havada durmaktadır, her tür metal havada durmamaktadır, bu tür durumlarda metaller bobin içinde destekler yardımıyla durmaktadır.

Bu araçlar günümüzde metal eritmek için kullanılan enerji kaynakları içinde en hızlı olanı olsa da taş kömürüne göre çok daha masraflı olduğu için önümüzdeki uzun dönem yaygınlaşması beklenmiyor. Şu an için genellikle ince işçilik gerektiren metal döküm işlemlerinde kullanılmaktadır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.