İlkel Teknoloji: Su Gücüyle Çalışan Öğütücü (Monjolo)

İlkel çağlarda insanların nasıl hayatta kaldığını ve günümüz teknolojisine nasıl ulaştıklarını araştıran ve bu araştırmalarını uygulamalara döken araştırmacı Avustralya’da yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde araştırmalarından elde ettiği projelerini gerçekleştirip Youtube kanalından izleyiciye sunuyor.

Bu videodaki projede Monjolo ismi verilen ve su gücü ile çalışan bir öğütücü üretiliyor. Öğütücü, suyun çekim potansiyel enerjisinden faydalanıyor ve hiç durmadan öğütme işlemini gerçekleştirerek büyük iş kolaylığı sağlıyor.

Kullandığı tomruğun istediği boyda kesilmesi için ateşi kullanıyor. Ayrıca tomruğun gövdesine açtığı oyuğu közleri kullanarak derinleştiriyor. Böylece el aletlerinin eksikliği önemli bir sorun olmaktan çıkıyor.

Araştırmacı günümüz teknolojine ulaşmak için oldukça geriden başlamış gibi görünüyor fakat bu hızla giderse orta çağın sonlarına gelebileceğini düşünüyoruz. Araştırmacının Youtube kanalına abone olmak istiyorsanız buraya tıklayınız. Ayrıca araştırmacının blog sayfasına ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İyi seyirler.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.