İlkel Teknoloji: Karides Tuzağı

İlkel çağlarda insanların nasıl hayatta kaldığını ve günümüz teknolojisine nasıl ulaştıklarını araştıran ve bu araştırmalarını uygulamalara döken araştırmacı Avustralya’da yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde araştırmalarından elde ettiği projelerini gerçekleştirip Youtube kanalından izleyiciye sunuyor.

Bu videodaki projede karides yakalamak için kamışlar kullanılarak sepet şeklinde bir tuzak üretiliyor. Tuzak mürekkep hokkası şeklinde olduğu için karidesler içeriye girdikten sonra çıkamıyorlar ve araştırmacı işlerini yürütürken ürettiği tuzak onun için avlanmaya devam ediyor.

Karidesleri pişirmek için korların arasında bıraktığı taşları kullanıyor. Taşlar depoladığı ısı enerjisini karideslerin içinde olduğu su dolu kaba bırakıyor ve karidesler taşların depoladığı ısı enerjisi ile pişiyor.

Araştırmacı günümüz teknolojine ulaşmak için oldukça geriden başlamış gibi görünüyor fakat bu hızla giderse orta çağın sonlarına gelebileceğini düşünüyoruz. Araştırmacının Youtube kanalına abone olmak istiyorsanız buraya tıklayınız. Ayrıca araştırmacının blog sayfasına ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İyi seyirler.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.