İlginç İcatlar – 1

     Zaman zaman çevremizde gördüğümüz zeka ürünü tasarımlar ya da orijinal bir ürün bizleri şaşırtabiliyor. Tasarımlar ya iki farklı buluşun birleştirilmesiyle ya da tamamen kendine özgü tasarımı ve işleviyle karşımıza çıkabiliyor. Bu tasarımlardan bazılarını aşağıdan görebilirsiniz. Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız.

Tartı Entegre Edilmiş Doğrama Tahtası: 

Yemek yaparken tarifte istenen miktarda malzemeyi ölçmede size zaman kazandıracak bir ürün. Bildiğimiz doğrama tahtasının üzerine bir daire içine alınmış bir tartı bölmesi ve daire içindekilerin kaç gram olduğunu gösteren bir gösterge bulunuyor. Ürünü Amerika'dan Jim Termeer  ve Jess Giffin tasarladı. Gösterge "elektronik mürekkep" teknolojisi kullanılarak tasarlanmış ve hasas ölçüm için 3 yıl garanti veriliyor.

USB Yuvası Harcamayan USB Kablo:

Tasarıma çeviri sırasında bulduğumuz tanım kafanızı karıştırmış olabilir ancak tek işlevi tam olarak bu. Soldaki resimden de görebileceğiniz gibi araç USB girişinden bir cihaza USB bağlantısı yaparken işgal ettiği USB girişi için kendi üzerindeki USB girişini kullanıma sunuyor. Sıradan USB çoklayıcılarla aynı mantıkta olmasına ramen oldukça orijinal bir tasarım olduğu kesin.

 

Sıcaklığı, Suyu Işıkla Renklendirerek Gösteren Fıskiye:

Bu yararlı araç sayesinde suya dokunmadan suyun ne kadar sıcak olduğunu anlayabiliyorsunuz. Suyun sıcaklığı ile doğru orantılı olarak; su ısındıkça kırmızı, soğudukça mavi ışık yakan fıskiye sayesinde sıcak su kazaları son bulabilir. Araç özellikle his kaybı sorunu yaşayan hastalar için hayati önem taşıyabilmektedir.

Düzleştirilmiş Ampul:

Düzelştirilmiş ampul, sıradan bir ampulün parlayan kısmının küresel bir camın içine değil soldaki resimde gördüğünüz gibi birbirine paralel bulunan düz ve ampul şeklinde kesilmiş iki cam arasında bulunacak şekilde tasarlanmış. Tasarımın orijinal ismi "Flat Blub" ve ampulün duy kısmı da camının devamı gibi tasarlanmış, tabi bu durum sıradan bir yuvaya girmesinde sorun oluşturmayacak şekilde yapılmış. Ampulun tek avantajı kutusunun daha küçük olması ve dolayısıyla daha az yer kaplaması.

İlginç İcatlar 2'ye ulaşmak için buraya tıklayın.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.