İlginç İcatlar – 2

     Bu yazıda, sitemizde daha önce yayınlanan İlginç İcatlar serisinin devamını bulacaksınız. Bu sefer ilginç icatların yanında ilginç tasarımlara da yer verdik. İlginç İcatlar 1 isimli yazıya ulaşmak için buraya tıklayınız.

Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Saniye Barlı Trafik Lambası:

Şehirlerin birçoğunda trafik lambalarının üzerine eklenmiş geri sayım göstergesini görmüşsünüzdür. Bu sefer tasarımda saniye barlar içinde gösterge olarak eklenmiş ve kırmızı veya yeşil ışığın ne zaman söneceğini kalan bar miktarından anlamanız sağlanmış. Tasarım Damjan Stanković tarafından yapılmıştır.

Spiral Ocak:

Spiral Ocak, gerçek anlamda enerjiden tasarruf etmenizi de sağlayabilecek akıllıca yapılmış bir tasarıma sahip. Ocağın sıcaklığını artırmak için her delikten çıkan gaz miktarını değiştirmiyor spiralin içinden başlayarak daha fazla delikten aynı miktar gazın çıkması sağlanıyor. Böylece küçük bir cezvenin taban genişliğine uygun miktarda delikten ateş çıkması sağlanabiliyor. Ocak Alireza Alavi tarafından tasarlanmıştır.

 

Her Bölmesi Ayrı Açılıp Kapanabilir Priz:

Priz, fişten çekilmesi gereken fakat sürekli tekrar tekrar takılması gereken araçlar için çok iyi bir tasarıma sahip. Pirizin üzerine takılan fişi, sağa sola çevirerek  fişi pirizden çekmeden ve görüntü kirliliği oluşturan anahtarlara ihtiyaç duymadan elektrik akışını kesmeniz mümkün.

Priz, DanBee Lee, JangSoo Kim, KyoYeon Kim & WooRi Kim ekibince tasarlanmıştır.

Mikroskop Görünümlü Masa Lambası

Birçok farklı tasarıma sahip masa lambası görmüşsünüzdür fakat bu seferki tasarım oldukça farklı. Masa lambası mikroskoplarda bulunan farklı büyüklükte görmenizi sağlayan merceklerin bulunduğu kısımlar gibi tasarlanmış. Optik tüp görünümlü odacıkların içine ise LED yerleştirilerek masa lambası olarak kullanılması sağlanmış. Masa lambası, Michael Samoriz tarafından tasarlanmıştır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.