İlginç Bir Spiral Göz Yanılması

Sprilal şekilde bükülmüş iki telin birbirinden ayrılıyor gibi görünmesine rağmen birbirlerine göre konumlarında hiçbir değişiklik olmayan garip bir ilüzyon.

Teller tek tek ya da karşılıklı olarak birbirinden uzaklaştırılıyor gibi görünse de aslında birbirinden 1 mm bile uzaklaşmıyor. “Nasıl oluyor?” sorusunun cevabı bir alttaki videoda.

İki farklı spiral tel bir miktarı üst üste gelecek şekilde birbirine lehimlenmiş olarak bütün halde duruyor. Teller olabildiğince hatasız bükülmeli ki elinizden kayarken spiralin yolunu takip eden metal sanki hiç kımıldamıyor gibi görünebilsin. Tabi metalin krom kaplama olması işinizi kolaylaştırabilir. Tellerin bir tarafından döndürücü şeklide düz bir çekim uygulanıyor ve tel hareket etmek yerine spiral kıvrım yörüngesinde kıvrılmaya başlıyor. Böylece telin döndüğünü farketmemenize rağmen çekiliyor gibi görünüyor. Bunu evde bile yapabilirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.