İçten Yanmalı Motorlar Nasıl Çalışıyor?

     İçten yanmalı motorlar bir savaş aracı olan toptan esinlenilerek yapılmıştır. Klasik bir topta, topun gövdesini piston yatağı, top mermisini piston ve barutu da yakıt olarak düşünürseniz tamamen aynı mantıkta olduğunu görebilirsiniz.

     İçten yanmalı motorlar 17. yüzyılda Christiaan Huygens'in barut kullanarak bir su pompası yapması ile başlar. Bu yapılan ürün pistonları olan ve içten patlama ile düzenli dönüş sağlayan bir sisteme sahiptir.

     Yandaki animasyondan da görebileceğiniz gibi motorun çalışması tamamen pistonun ileri geri hareketinin dairesel harekete çevrilmesi ile sağlanır. 1. durumda piston aşağı doğru inerken patlama odasına yakıt enjekte edilir. 2. durumda içerideki yakıt sıkıştırılır ve yüksek basınç sağlanır. 3. durumda yakıt ateşlenir ve piston büyük bir güçle aşağı itilir. 4. durumda ise yakıttan kalan atık gazlar egzoza gönderilir ve araçtan atılır.

     Birden fazla piston bir araya getirilerek aşağıdaki şekilde görebileceğiniz çok pistonlu motorlar elde edilir. Bu pistonlar birbirine krank mili denilen bir araçla bağlıdır. Birbirine paralel ve zıt şekillerde çalışan pistonlar kesintisiz güç sağlar. Daha fazla piston eklenerek daha büyük güçler elde edilebilmektedir.

     İçten yanmalı motorların tasarım olarak birden fazla çeşidi vardır. Fakat en genel kullanıma tabi olan sağdaki animasyonda gördüğünüz tasarımdır. Diğer tasarımlara ve çalışma mantıklarına ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. "animatedengines" neredeyse tüm motor çeşitlerinin animasyon olarak gösterildiği ve çalıma mantığının detaylı olarak anlatıldığı bir sitedir. Diğer motor çeşitlerini incelemenizde faydalı olacaktır.

     Bütün motor çeşitleri arasında paralel pistonlu modelin tercih edilme sebebi krank mili aracılığı ile çok pistonlu sistemler elde etmenin mümkün olması idi. Bu sistem çok daha fazla güç elde edilebiliyor ve dayanıklılık konusunda diğer sistemlere göre elinde daha fazla avantaj bulunduruyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.