İçselleştirilmiş Irkçılık

     Dünyanın çeşitli ülkelerinde, özellikle Amerika ve Avrupa'da uygulanan siyahi insanları aşağılama ve 2. sınıf vatandaş olarak kullanma davranışı sonucunda birçok siyahi insan bu durumu kabullendi ve sonuç olarak aşağıdaki videoda izleyeceğiniz durum meydana geldi. Siyahi doğan insanların birçoğu halen aşağılık kompleksine sahip. Bu deneyin çocuklarla yapılmış olmasının sebebi, yetişkinlerin egosuna yenik düşerek objektif olmayan cevaplar vermesini engellemekti. Aslında aynı şeyleri hissetmesine ramen olanı değil olması gerekeni söyleyecek ve içselleştirilmiş ırkçılığın önemsiz bir sorun gibi görünmesine neden olabilecekti.

     Çocukların "iyi, kötü, kibar" gibi davranışsal kavramları bile sadece görüntüye bakarak yakıştırması, hissedilen ırkçılığın ne denli derin olduğunu anlatmaya yetiyor. İnsanların seçemeyeceği ya da değiştiremeyeceği kavramların gözardı edilip bir bütün halinde yaşanması ırkçılığın sona ermesi için yapılabilecek en iyi çözüm olacaktır. Aradaki çizgiler kalınlaştıkça ırkçılık kavramı derinleşecektir. Tek ırk vardır o da insan ırkıdır.

     Avrupa ırkçılık konusunda eskisi gibi olmadığını iddia etse de özellikle Samuel Eto'ya ve diğer siyahi oyunculara tribünlerden topluca yapılan ırkçı hakaretler, Avrupa'nın bu konuda alması gereken yolun daha başında bile olmadığını gösteriyor.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.