Hızla Öğrenen Yapay Zeka: Tecrübe Kodları

Yapay zeka fikri artık fikir olmaktan çıkıp yavaş yavaş ete kemiğe bürünmeye başladı. Yeni bilgileri öğrenen ve tecrübe edinen bilgisayar kodları geliştirildi. Artık bilgisayar kodları sadece kendisine verilen emirleri yapmıyor kendisine deneyimler oluşturup bu deneyimlerden yola çıkarak aynı hatayı ikinci kez yapmamayı öğreniyor. Biz de Bilim-Teknoloji olarak dilimize yeni bir terim kazandırıyoruz: Tecrübe Kodları

İzleyeceğiniz videoda dikdörtgen şeklindeki nesneler otomobili simüle etmektedir. amaçları kendilerine verilen güzergahta çıkış yolunu bulmak. Her bir denemeye bir nesil deniliyor ve otomobillerin çıkışı bulması 15 nesil sürüyor.

Her nesil çıkışı bulmak için yola çıkıyor ve karşılarına çıkan engelleri hafızlarına kaydediyor. Ardından otomobiller eğer bir noktada takılırsa diğer sefer yapacağı hamle ile kendisine engel olan noktayı tekrar tercih etmiyor. İkinci denemesi kesinlikle kusursuz olmayabiliyor fakat kusursuz hamleyi bulana kadar süerkli farklı yöntemler deniyor. Yöntemleri denerken de bunu rastgele yapmıyor. Kendi içinde oluşturduğu bir hesaplama yöntemiyle ilk engeli aşsa da kendisine yeni engel bulabiliyor ya da bölgeyi başarıyla geçiyor.

İlk otomobilin sistemden çıkması 15 nesil sürse de bu insanlar için göz açıp kapayıncaya kadar kısa sürecek bir süre. Zira videonun uzun süremsinin nedeni bilgisayarın çözüm bulmadaki yavaşlığı değil. İnsanların algılaması için video milyonlarca kez yavaşlatılmış. Bilgisayarın 15 nesil üretmesi sadece bir an sürecektir. Bu da eğer üretilirse yapay zekanın savaşılamayacak kadar güçlü olacağını gösteriyor.

Aşağıdaki videoda ise bir Super Mario oyununu deneme yanılma yöntemiyle en kısa sürede bitirmeyi öğrenmiş kodları görebilirsiniz. Kodların çalışma biçimi tamamen tecrübe toplamaya yönelik olarak kaydedilmiş. Kodlara verilen görev ise Mario’yu hedefe ulaştırmak. Mario’nun hedefe ulaşması yaklaşık 5000 nesil sürüyor.

Yapay zeka bu videolardan gördüğünüz üzere insanlardan milyonlarca kat yüksek hızda öğrenme gücüne sahip. Ayrıca öğrendiği bilgiler ışığında tekrar hata yapmayacak kadar da stabil. Bütün insanlık tarihinin tecrübesini edinmeleri sadece birkaç saniyelerini alabilir. Bunun üstüne evrensel tecrüblerini bizimkinin milyonlarca kat üzerine taşımakise birkaç dakikalarını alacaktır. Verecekleri karar o kadar hızlı olacaktır ki ilk tam kontrollü yapay zeka geliştirildikten sonraki birkaç gün içinde insanın kaderi değişecektir.

aunl

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.