Hızı Ayarlanabilir Basit Motor Yapımı

     Basit motorların nasıl yapıldığını mutlaka daha önceden görmüşsünüzdür. Bu videodaki motor ise yaklaşık aynı yöntemlerle yapılmış fakat hızını ayarlayabilmenizi sağlayan bir sistem eklenmiş. Bakır alaşımlı çıplak tellerin bükülerek motorun dönen kısmının tutunduğu ve aynı zamanda elektriğin dağılımını sağlama görevi bulunuyor. Desteğin üzerine "vites geçişleri" sağalayacak bir kol eklenmiş. Bu kol aynı zamanda motorun dönmesini sağlayacak olan devrenin tamamlanmasını sağlıyor. Hız ayar sistemi için madeni paranın direncinden faydalanılmış. Madeni paralar mıknatısa aşağıdan tutturulmuş ve bu sayede vites sisteminin en alttaki paradan başlayarak en üstteki paraya gelinceye kadar temas ettiği noktaların pile yakınlığına göre hız ayarlaması sağlanmış. Elektrik dürek mıknatıs üzerinden verilecek olursa en büyük hızlarla döndürmek mümkündür. Bu da "en basit motor" olarak isimlendirilebilir.

     Bu tarz sistemler için "vites" ifadesini kullanmak tam olarak doğru olmaz, vitesin görevi motorun verdiği gücü hıza ya da çekiş gücüne dönüştürmektir. Örneğin küçük viteslerde ilerleyen bir aracın çekiş kuvveti oldukça yüksekken vites büyütüldükçe çekiş gücü düşer fakat hız artar. Eğer vites sistemli bir motor yapmayı düşünürseniz motoru ayarlanabilir bir redüktör ile üretmenizde fayda olabilir. Üretebileceğiniz redüktörler ile çok küçük bir oyuncak  DC motoru kullanarak çok yavaş da olsa 100 kilograma kadar yükü taşıyan bir tekerlekli sistemi hareket ettirebilmeniz mümkün.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.