Helikopter Pervanesinde Stroboskobik Etki

Stroboskobik etki konusunda daha önceden burada bir yazı yayınlamıştık. Stroboskobi olayını çıplak gözle yaşamanız oldukça zor. Bu nedenle stroboskobi olayına genellikle kamera çekimlerinde rastlarız.

Helikopterin pervanesinin dönmüyor gibi görünmesinin nedeni pervanenin kamera ile tesadüfi uyumu. Bunu otomobil tekerleklerinde de görebiliyoruz. Tekerlek bazen geri, bazen ileri yavaş dönüyor gibi görünür bazen de duruyor gibi görünür. Bunun sebebi de tam olarak videodaki olay.

Nasıl Oluyor?

Videodaki helikopterin pervanesinde beş adet kanat var ve bu beş kanadın saniyede yaptığı turun beşte biri ile kameranın kayıt yaparken kullandığı kare sayısı birbirinin katı, yani büyük olan sayı küçük olan sayıya bölündüğü zaman oluşan sonuç bir tam sayı. Kamera her kare alışında helikopter pervanesi aynı pozisyonda yer alıyor. Bu nedenle kayıt sırasında pervanenin sabit bir görüntüsü elde ediliyor.

Montaj Olabilir mi?

Bunu anlayacak bir uzmanımız yok. Fakat stroboskobik etkiyi bilen insanlar için bu görüntü son derece olağan, yani aslında haber değeri taşımıyor ve bu olay için bir montaj hazırlamayı düşünmek gereksiz olurdu.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.