Hayvanlar Ağlar mı?

Ağlamak Nedir? (Ansiklopedik)

Ağlamak, gözyaşı bezlerinde üretilen gözyaşı sıvısının gözyaşı kanalı aracılığı ile burun boşluğuna atılması ya da gözden dışarı taşarak gözyaşı damlası halinde atılması olayına denir. Birden fazla sebebi vardır ve yüzeyi kaygan olması gereken korneanın dışını ıslatmak için neredeyse bütün memelilerde aynı mekanizma gözlenir. Fakat insanlarda gözyaşı sıvısının farklı bir özelliği vardır. İnsanlar duygusal etmenlerden ötürü de gözyaşı dökebilmektedir. Konuya girmeden önce insanlar neden ağlar ve ağalama çeşitleri nelerdir bunları anlamamızda fayda olabilir.

İnsanlar Neden Ağlar?

İnsanlar rutin olarak, refleksif olarak, duygusal olarak ve patolojik olarak gözyaşı salgılarlar. Bunlar tek tek incelendiğinde ortaya diğer canlılardan farklı olarak patolojik ve duygusal salgılamalar gelmektedir.

Rutin Salgılama

Bu ağlama çeşidi için duygusal bir olay yaşamanız gerekmiyor, herhangi bir sağlık sorunu olmayan bütün normal insanlar bunu yaşar. Göz kapaklarımızın altı sürekli nemli kalmalıdır, böylece gözümüzün yüzeyinin kuruyup matlaşması önlenir. Bu sırada gözümüzün sürekli kaygan kalmasını sağlayacak ama gözümüzden taşmayacak düzeyde gözyaşı salgılanır. Bu salgı gözümüzün koruyucusudur ve bütün hayvanlarda salgılanır.

Refleksif Salgılama

Gözümüze giren yabancı cisimlerin bakteriyel etkilerinden kurtulmak için gözyaşı salgılanır. Buna örnek olarak gözümüze kaçan toz, arkadaşımızın parmağı :) , doğranan soğanın buharı örnek verilebilir. Koruyucu etkiye sahiptir ve gelen maddenin şiddetine bağlı olarak miktarı artabilir. Fazla şiddetli olduğu durumlarda gözümüzden dışarıya taşabilir. Bu durum da insanlar dahil olmak üzere hayvanlarda gözlenmektedir.

Duygusal Salgılama

Bu özellik için “ağlamak” ifadesi kullanılabilir. Çünkü işleme mekanizmasını saymazsak biyolojik bir tarafı yok. Sadece insanlarda görülen bir davranış şeklidir. Ruh halinin etkisi ile yaşanılan duygunun dışavurumu gözyaşları yardımı ile yapılır. Vücudun kendini savunması olarak gösterilebilir çünkü ağlama sırasında vücuttan zehirli atıklar atılır ve kişinin psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesi sağlanır. Bu özellik yavru bireylere aktarıldığı için insana ait bir adaptasyon denilebilir ama adaptasyonun amacı tam olarak ortaya çıkarılabilmiş değil fakat faydalı olduğu kesin.

Duygusal salgılama ister “sevinç gözyaşı” denilsin, isterse de “üzüntüden ağlamak” denilsin her ikisi de aynı mantıktadır. Çünkü sevniç gözyaşı sırasında yine üzülme durumu vardır fakat bulunulan duruma gelmek için harcanan çabaların başarı ardından yeniden göz önüne gelmesi buna nedendir.

Patolojik Salgılama

Bu durum zihinsel rahatsızlığa sahip insanlarda gözlenir. Parkinson, Alzheimer, Şizofreni, Anksiyete, Depresyon gibi rahatsızlıklar duygu durum bozukluğuna sebep olabildiği için nedensiz ağlamalar ortaya çıkarmaktadır. Hastalar zamansız olarak ağlamaya başlar fakat nedenini kendisi ya da çevresindekiler bilemez. Özellikle Anksiyete ve Depresyon sorunu yaşayan hastalar bu durumdan kurtulabilmektedirler. Dr. Daniel Amen (Psikiyatrist) tarafından yapılan bir araştırmada, anksiyete (endişe bozukluğu/depresyon) rahatsızlığı görülen iki grubun birincisine doktora göre en iyi anti-depresan verilmiştir ve ikinci grubun ilaçsız olarak düzenli egzersiz yapması sağlanmıştır. Her iki grup 4-6 hafta arasında hastalıktan kurtulur fakat birinci grupta 4-6 hafta sonrası daha fazla gelişme gözlenmezken ikinci grupta psikolojik sağlığın gelişiminde devamlılık sağlandığı bulunur ve bu durum daha kalıcı olumuştur. Egzersiz ve spor yapmayan kişilerde beyin içi kan dolaşımı yavaşlamaktadır. Bu durum insanların küçük bir tetikleyiciden aşırı etkilenmesine sebep olmakta ve kolay depresyona giren yapılar oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum düzenli egzersizle kan dolaşımını artırarak düzeltilebilmektedir ve zeka düzeyinde doğal olarak farkedilir gelişmeleri beraberinde getirdiği kanıtlanmıştır.

Sonuç Olarak Hayvanlar Ağlar mı?

Hayvanlar belirli şeylere çok üzülebilir, sinirlenebilir veya bazı sebeplerle korku yaşayabilir ancak bu sebeplerle gözlerinden yaş gelmesi refleksini göstermezler.

Ağlama kavramını yukarıdaki çeşitler içerisinden sadece Duygusal Salgı olarak kabul edersek cevabımız hayır, hayvanlar ağlamaz. Ama hayvanlar göz sağlıklarının korunması amacıyla gözyaşı salgısı üretmektedirler. Bazı durumlarda hayvanların gözlerinden aşırı salgı geldiği görülmüştür; bu, hayvanı sanki birşeye üzülmüş ve ağlıyor gibi gösterir ama neden duygusal değildir. Bu durum bir sağlık sorunu olabilir ve veteriner hekim konrolünde anlaşılabilir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.