Havasız Ortamda Tüy mü, Bowling Topu mu Önce Düşer?

Fizik konularında daima sorulan kafa karıştırıcı sorulardan birisi olarak görülür bu tarz sorular. Aslında soru o kadar kafa karıştırıcı değil.

NASA nın laboratuvarlarında yapılan videodaki deneyde uzay boşluğu simülasyonlarında yararlanılan bir oda kullanılıyor. Odanın içindeki 22650m3 lük havayı dışarıya boşaltması yaklaşık 3 saat sürüyor. Vakumlama işlemi tamamlandıktan sonra içerde neredeyse kusursuz bir boşluk oluşuyor.

Havanın olduğu ortamda yapılan deneyde tüy havaya sürtünerek bir süre daha havada kalırken bowling topu havayı hızla yararak yere kısa sürede ulaşıyor.

İkinci deneyde ortamın havası çekilmiş olduğundan tüyün sürtünebileceği hava tanecikleri ortamda bulunmuyor. Bu durumda ortaya çıkan görüntü ise sadece cisimlerin kütle çekimine uygun şekilde yerçekiminin merkezine doğru hareket etmeleri oluyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.